MojElektromobil

General Motors spolu s Fordom odhalili, aký bol posledný kvartál z pohľadu predaných elektromobilov a prezradili, aké majú plány v najbližšom období. Pred Fordom kraľuje Tesla, ktorá v poslednom kvartáli roku 2021 dodala viac ako 350 000 elektromobilov. Tretí je GM.

Ford má dobre našliapnuté, aby sa stal ešte úspešnejším. Výborne sa im totiž predáva model Mustang Mach-E a veľa si sľubujú od novinky F-150 Lightning, ktorú si rezervovalo vyše 200 000 zákazníkov.

GM vyrobil iba 26 elektromobilov

Aj preto avizovali zdvojnásobenie výrobnej kapacity na 150 000 kusov na rok 2023, aby pokryli vysoký dopyt. Zákazníkov čiastočne pretiahli z GM, ktorý takmer zastavil výrobu elektromobilov v dôsledku zvolávajúcej akcie, a preto takmer nič nepredali.

Za posledný štvrťrok v GM vyrobili iba 26 elektromobilov, a to predstavuje na globálnom trhu obrovský problém. Situácia sa však môže čoskoro zmeniť. V GM totiž čoskoro plánujú na trh uviesť autá ako Cadillac Lyriq či GMC Hummer, alebo Chevrolet Silverado, Equinox a Blazer, na ktoré majú veľa predobjednávok.

Ford navýši produkciu Mustangu Mach-E

Vo Forde však nezaháľajú a okrem spomínaného zdvojnásobenia výrobnej kapacity na F-150 Lightning sa rozhodli navýšiť produkciu Mustangu Mach-E na 200 000 kusov ročne do roku 2023, aby eliminovala prípadný nedostatok v prípade enormného dopytu.

Ford tak s Machom-E v kombinácii s novou dodávkou Ford E-Transit a elektrifikovaným pickupom F-150 v nasledujúcich 2 rokoch celosvetovo dodá približne 600 000 elektromobilov ročne. GM však sľubuje uvedenie 30 nových modelov do roku 2025.

Aby GM dohnalo Ford bude musieť nielen zefektívniť výrobné postupy, ale aj opäť vstúpiť s niektorými značkami na európsky a ázijský trh.

JAR
7. januára 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+