MojElektromobil

Predaje automobilov s konvenčným pohonom klesajú. Nedarí sa im na troch najväčších svetových trhoch (Európa, Čína, USA). Zákazníci stále viac preferujú elektromobily, ktorých predaje aj naďalej stúpajú.

Čína

V Číne zaznamenali prvý medziročný pokles predaja automobilov od roku 1992. Čo sa elektromobilov týka, ich predaje sa oproti minulému roku takmer zdvojnásobili, predaných bolo vyše 1,1 milióna elektromobilov. Predaje konvenčných automobilov poklesli z 28,28 milióna na 26,98.

Očakáva sa, že v roku 2019 bude oproti roku 2018 predaných znovu približne dvojnásobok elektromobilov, čo by predstavovalo približne 7-8 percentný podiel z celkového predaja.

Európa

Európa je druhým najväčším svetovým automobilovým trhom. Tu predaje konvenčných automobilov veľmi mierne poklesli (z 17,37 na 17,34 milióna), no elektromobilom sa darilo. Z 307 tisíc predaných modelov v roku 2017 stúpli predaje na 408 tisíc, čo je približne o štvrtinu viac.

Môžeme očakávať, že v tomto roku sa toto číslo zvýši výraznejšie, svoj podiel na tom bude určite mať aj Tesla Model 3, ktorá sa pomaly dostáva na európske trhy. Európa tiež prichádza s novými reguláciami, ktoré zvýhodnia elektromobily, takže rast by mohol byť ešte o to väčší.

USA

USA sú tretím najväčším automobilovým trhom na svete. Tu predaje konvenčných automobilov nepatrne poklesli z 17,03 milióna v roku 2017 na 16,91 milióna v roku 2018. Počet predaných elektromobilov stúpol z 200 tisíc na 360 tisíc.

Trh vozidiel s konvenčným pohonom v USA je ustálený, nemení sa už 4 roky a predaje sú veľmi podobné. To sa ale nedá povedať o elektromobiloch, tie sa každoročne tešia výraznému rastu predaja.

Predaje elektromobilov v USA by mohlo zvýšiť aj predstavenie Tesly Model Y, ktoré by sa malo udiať už čoskoro, v priebehu niekoľkých mesiacov. Práve tento model by mohol presvedčiť ľudí, ktorí nad kúpou elektromobilu uvažujú, no nie sú ešte rozhodnutí.

Mohlo by vás zaujímať:

Náš tip
Predaje áut s alternatívnym pohonom v EÚ značne stúpajú, najmä vďaka elektrifikovaným modelom
Náš tip
Koniec éry hybridnej? Predaje klasického Priusu klesajú, majitelia prechádzajú na Teslu Model 3
Náš tip
Renaultu sa v septembri zvýšili predaje elektromobilov až o 41 percent
19. februára 2019
Zdroj: cleantechnica.com

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+