MojElektromobil

EPA vydala oficiálne čísla o efektivite elektromobilu Porsche Taycan Turbo. Elektromobil získal len 321 km dojazdu. A to je výrazne menej ako udávaných 448 km (WLTP). Týchto 448 km bolo udaných v štandarde WLTP, ktorý nie je až taký presný na udávanie dojazdu pri reálnom používaní auta. Naopak EPA údaje sa približujú k realite viac.

Porsche Taycan biely kolesa

To, že dojazd podľa EPA bude nižší, bolo jasné. Priemerne sa však líši iba o 12 % (priemerný koeficient pomeru WLTP/EPA je 1.121 so štandardnou odchýlkou 0.092). Pri Taycane je rozdiel až 39 %.

Realita?

EPA pre Porsche Taycan Turbo 2020 vydala hodnotenie s efektivitou 69 MPGe. Na porovnanie, je to o 34 % nižšia efektivita oproti elektromobilu Tesla Model S Performance, ktorý je hlavným konkurentom elektromobilu značky Porsche. Zaujímavosťou je aj to, že Taycan ma koeficient odporu vzduchu iba 0.22, čo znamená, že problém nebude v aerodynamike.

Prečo je efektivita dôležitá?

Efektivita u elektromobilov je dôležitejšia než u áut so spaľovacím motorom. Čím je efektivita elektromobilu vyššia, tým bude nabíjanie nielen lacnejšie, ale zároveň pri rovnakom výkone aj rýchlejšie. Na rovnaký dojazd postačí batéria menšej kapacity, čo znamená nižšie náklady na jej výrobu, ale aj nižšiu hmotnosť vozidla. Alebo inak povedané – s rovnako veľkou batériou dokáže efektívnejší elektromobil prejsť viac kilometrov.

Toto hodnotenie nám teda ukazuje obrovský rozdiel v efektivite týchto dvoch elektromobilov. Dokonca majú aj skoro rovnako veľkú batériu (Taycan – 93,4 kWh, Model S – 100 kWh). Treba však pripomenúť, že Porsche Taycan Turbo stojí oveľa viac ako Tesla Model S Performance:

  • Tesla Model S Performance: 103 700 € (Rakúsko)
  • Porsche Taycan Turbo: 185 456 € (Nemecko)

Plánujú efektívnejšiu verziu

Porsche ale plánuje predávať aj efektívnejšiu verziu elektromobilu Taycan budúci rok, presnejšie Porsche Taycan 4S. Nechajme sa teda prekvapiť.

Porsche Taycan 4S

 

18. decembra 2019
Zdroj: Fueleconomy,

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+