MojElektromobil

Monterey Car Week bol svedkom veľkolepého debutu najnovšieho majstrovského diela Pininfariny, B95-ky, hyperauta navrhnutého na predefinovanie rýchlosti a štýlu v elektrickej ére. Model B95, ktorý čerpá priamu inšpiráciu z konceptu Pura SUV, je úžasné hyper-auto bez strechy, ktoré hladko spája eleganciu s elektrizujúcim výkonom, informuje AutoCar.

Srdcom tohto automobilového zázraku sú štyri synchrónne motory s permanentnými magnetmi, ktoré prinášajú úžasných 1876 koní. Táto obrovská sila sa prenáša na všetky štyri kolesá, a to pomocou sofistikovaného systému vektorovania krútiaceho momentu. Ten zaisťuje nielen ohromujúcu rýchlosť, ale aj pozoruhodnú obratnosť a stabilitu vozidla.

Rýchlosť vozidlu taktiež určite nechýba, keďže sa vystrelí z 0 na 100 km/h za menej ako 2,0 sekundy. To svedčí o jeho obrovskom výkone. Maximálna rýchlosť presahuje 300 km/h, čo je o niečo menej ako jeho súrodenec, Battista, ktorý sviští rýchlosťou až 357 km/h. Tento “hypercar” poháňa 120 kWh batéria, ktorú je možné dobiť z 20% na 80% za necelých 25 minút aj vďaka podpore rýchlosti vysokých 270 kW. Zatiaľ čo presný dojazd ešte nebol zverejnený, jeho súrodenec, Battista, má dojazd 476 km na plné nabitie.

pinifarina B95
Pininfarina B95 | Zdroj: Autocar

B95, postavený na rovnakom základe z karbónu vyrobeným spoločnosťou Rimac (rovnako ako Battista), má rovnaké rozmery ako kupé, no môže sa pochváliť o 49 mm širším profilom. Toto elegantné vozidlo jazdí na 20-palcových predných a 21-palcových zadných kolesách, doplnených o luxusné hliníkové stredy. Zložitá konštrukcia sa stretáva s estetikou s elektronicky nastaviteľnými aerodynamickými clonami. Tie rozumne smerujú vzduch nad kabínu a odzrkadľujú tiež dizajn staršieho modelu. Kabína odráža honosnosť s prístrojovou doskou v svetlohnedej koži s čiernym lemovaním, ktoré je zladené s čiernym a svetlohnedým prešívaním.

Na svete bude len 10 kusov

Počet vyrobených vozidiel ohraničili na 10 kusov. Aj preto model B95 stelesňuje exkluzivitu. Cena od 4,4 milióna eur (3,8 milióna £) ponúka potenciálnym kupcom celý rad možností prispôsobenia na mieru. Musia však ostať v súlade s víziou značky. Pri mladšom modeli Battista sa voliteľné doplnky pohybovali od 400 000 do 1 100 000 eur, pričom najviac dominovali náklady na špeciálnu farbu.

Pininfarina B95 nastavuje nové štandardy pre elektrické hyperautá, spája mimoriadny výkon, rýchlosť a individualitu, všetko zapbalené v jedinom, úchvatnom balení.

Náš tip
V Európskej únii začalo platiť nové nariadenie o batériách. Týka sa aj elektromobilov
21. augusta 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+