MojElektromobil

Plug-in hybridy zohrávajú dôležitú úlohu v otázke budúceho úspechu čistých elektromobilov. Takpovediac im razia cestu k svetlej budúcnosti. Na základe prieskumu inštitútu Kadence International o tom informuje portál InsideEVs.

Z prieskumu na vzorke 1035 majiteľov vozidiel značky Mitsubishi, ktorý bol vykonaný v Spojenom kráľovstve, vyplýva, že plug-in hybridy tvoria dôležitý medzistupeň v prechode na čisto elektrické autá.

Značne ovplyvnia budúce rozhodovanie

V holej podstate ide o to, že vodiči sa prostredníctvom plug-in hybridných modelov, ako je napríklad aj Mitsubishi Outlander, oboznamujú s elektrifikáciou, čo má pri ich budúcej voľbe nového vozidla misky váh nakloniť k výberu z kategórie elektromobilov.

Zapojení respondenti mali by byť takmer rovným dielom rozdelený medzi majiteľov vozidiel so spaľovacím motorom a majiteľov plug-in hybridov. Z odpovedí vyplynulo, že 48% z opýtaných majiteľov plug-iny hybridu pri kúpe auta uvažovalo nad elektromobilom.

Na druhej strane, len 9% vodičov z tábora majiteľov spaľovacích áut uvažovalo nad elektromobilom a 23% z nich rozmýšľalo nad plug-in hybridom.

Väčšina z opýtaných nebola pripravená naskočiť na vlnu elektromobilov, a tak ako medzistupeň zvolila práve plug-in hybrid. Za najväčšiu bariéru pritom označili obavu z nedostatočného dojazdu elektromobilov.

Dočasné riešenie

Očakáva sa, že s tým, ako si vodiči plne zvyknú na plug-in hybridy narastie aj ich následný záujem o čisté elektromobily.

Spomínaný prieskum uvádza, že až 70% z majiteľov plug-in hybridov Mitsubishi Outlander bude pri kúpe ďalšieho auta rozmýšľať aj nad elektromobilom. V opačnom, „spaľovacom“, tábore toto číslo dosiahlo len 27%.

Tento prieskum podčiarkuje skutočnosť, že plug-in hybridy predstavujú vstupnú bránu do budúcnosti čistých elektromobilov. Zákazníci majú stále obavy z elektrického dojazdu, cenovej dostupnosti a nabíjacej infraštruktúry, čo dočasne rieši kategória plug-in hybridov, až kým tieto problémy nebudú postupom času vyriešené trvalo.

Plug-in hybridy medzičasom môžu pomôcť priemyslu aj vládam ako okamžitý prínos pre boj s klimatickými zmenami a podporu kvality ovzdušia. Zároveň môžu urýchliť proces akceptácie elektrických áut.

Rob Lindley, riaditeľ Mitsubishi Motors v Británii

Náš tip
Mitsubishi Outlander – plug-in hybrid s odlišnou filozofiou | TEST
26. augusta 2020

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+