MojElektromobil

Nabíjanie priemerného elektromobilu rýchlejšie až o 25 % pri súčasnom predĺžení životnosti akumulátora o 30 % prostou úpravou používaného softvéru? Znie to ako neuveriteľná vec, no práve takéto zlepšenia prezentuje britská spoločnosť WAE Technologies pri svojom riešení Elysia.

Pod týmto názvom sa skrýva súbor algoritmov pre batériový manažment, ktorý podľa firmy “odomyká plný potenciál batérií pre elektrické vozidlá”. Na tému upozornil portál CarBuzz.

Nosný princíp celého tohto zázraku má byť v tom, že špecializovaný softvér upraví parametre pre správu batérie, ktoré sú za normálnych okolností v továrenskom nastavení. Tie nastaví výrobca na konkrétne hodnoty, pričom jednou z nosných vecí, ktoré ovplyvňujú, je to ako rýchlo sa batéria môže nabíjať. Zvolené vraj majú byť až príliš prísne a WAE Technologies to vie zmeniť.

Lepšie hodnoty ako výrobca?

Zjednodušene povedané, softvér Elysia má zvoliť “optimálnejšie hodnoty” a priniesť rýchlejšie nabíjanie, ale aj lepšiu celkovú životnosť batérie. Postarať sa o to majú pokročilé algoritmy v kombinácii s umelou inteligenciou a dlhoročnými skúsenosťami z batériového priemyslu.

Sľubované prínosy sú samozrejme obrovské. Riešenie sľubuje “šťastnejších majiteľov elektromobilov, ale aj prevádzkovateľov nabíjacích staníc, ktorí budú schopní obslúžiť viacero zákazníkov.”  Vynára sa tu ale niekoľko otázok.

Jednou z nich je to, či softvér tretej strany skutočne dokáže zvoliť hodnoty lepšie ako výrobca batérie či auta a nebude obchádzať napríklad ochranné mechanizmy a naschvál zvolené rezervy.

Kto bude znášať riziko?

Druhou veľkou otázkou je “právna stránka” podobného zásahu. Ako to bude so zárukou batérie po prípadnej optimalizácii? Čo sa stane v prípade, že úprava parametrov pre správu batérie vyústi v čiastočnú alebo celkovú poruchu jej fungovania? Povolia vôbec výrobcovia batérií a vozidiel vykonať zásah do parametrov, ktoré považujú za optimálne a zvolili ich aj s ohľadom na bezpečnosť používania?

WAE Technologies hlása, že softvér dokáže optimalizovať batériu prakticky pre všetky moderné elektromobily. Ak skutočne dokáže dosiahnuť sľubované zrýchlenie nabíjania a predĺženie životnosti bez akéhokoľvek negatívneho dopadu, tak je tu veľká pravdepodobnosť, že výrobcovia elektromobilov sa budú priam predháňať v jeho získaní. Naopak šanca, že by mohol fungovať ako riešenie pre koncového zákazníka je mizivá.

Náš tip
Idete na Tesle do Chorvátska? Za nabíjanie v noci neplatíte nič
25. júla 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+