MojElektromobil

Nový elektrický horský bicykel Greyp G6 bol predstavený v chorvátskom Zahrebe. Pýši sa technológiami, ktoré sme doteraz na e-bikoch nikdy nevideli.

Elektrický bicykel Greyp G6

Greyp je sesterskou spoločnosťou Rimacu, chorvátskej automobilky, ktorá je známa svojimi elektrickými superšportmi Concept One a Concept_Two. Elektrický horský bicykel Greyp G6 má  36V 700 Wh batériu od firmy LG Chem. Batéria by mala poskytnúť dojazd až 100 km. Vačšina výrobcov sa snaží batérie na e-bajkoch skryť, Greyp však svoju odnímateľnú šesťuholníkovú batériu namontoval do stredu rámu bicykla.

G6 je poháňaný elektromotorom MPH, ktorý bol špeciálne upravený vlastným firmvérom spoločnosti Greyp.

Rám z uhlíkových vlákien bol takisto vyvinutý firmou Greyp na základe know-how z elektromobilu Rimac Concept One. Je navrhnutý v štýle enduro a ponúka 150 mm odpruženie prednej vidlice od firmy Rockshox.

Elektronika Greyp G6 je kontrolovaná centrálnym inteligentným modulom (CIM) na riadidlách.

Má farebný displej, WiFi, Bluetooth, 4G konektivitu, gyroskop, USB-C konektor, prednú kameru a zobrazenie kamery umiestnenej pod sedadlom.

Širokouhlé kamery s rozlíšením 1080p a 30 fps sú primárne určené na nahrávanie videa počas jazdy. Na predstavení Greyp prekvapil živým vysielaním z dvoch modelov Greyp G6 mimo areálu.

Pôvodný plán bol, aby dvaja zamestnanci pretekali po meste, avšak jeden bicykel dostal defekt. Stále však bolo vzrušujúce sledovať živé vysielanie z kamery jazdca, keď prechádzal po úzkych uličkách Záhrebu a snažil sa dostať do cieľa. Jeho polohu mohli diváci sledovať v aplikácii Greyp.

Na tlačidlách riadidiel bicykla sa nachádza aj tlačidlo zdieľania. Ak sa počas jazdy zažijete niečo zaujímavé, stlačením tohto tlačidla sa automaticky uloží posledných 15-30 sekúnd videa a uploadne sa na jazdcov profil na sociálnych sieťach. Spolu s videom môžete zdieľať aj ďalšie údaje o jazde, ako napríklad spotreba energie, rýchlosť, čas jazdy, a iné.

Pripojenie na internet umožňuje systém eSIM (virtuálna SIM karta), ktorý navrhol Greyp v spolupráci s operátorom Telekom. Bicykel je neustále pripojený k 4G sieti bez potreby fyzickej SIM karty a ponúka aj ďalšie zaujímavé funkcie.

Nielenže poskytuje ochranu pred krádežou, ale Greyp tiež naprogramoval vlastnú verziu Sentry Mode, ktorý už poznáme z Tesly. Keď sa bicykla niekto/niečo dotkne počas toho ako je zaparkovaný, aplikácia upozorní majiteľa cez mobilný telefón a poskytne mu aj kamerový záznam. Následne môže majiteľ na diaľku vypnúť/deaktivovať bicykel, aby sa predišlo zneužitiu alebo poškodeniu.

Ceny týchto e-bajkov nie sú vôbec nízke, avšak zodpovedajú ich technickému vybaveniu. Najlacnejšiu verziu si kúpite cez web spoločnosti za 6 499 € so softvérovo limitovanou maximálnou rýchlosťou 25 km/h a najdrahšiu verziu za 7 499 € s maximálnou rýchlosťou 45 km/h. Kúpili by ste si takýto inteligentný bicykel?

Greyp okrem tohto kompaktného a inteligentného modelu G6 ponúka aj model G12 zameraný na rýchlosť a maximálny výkon. Svojou masívnou konštrukciou sa podobá na elektrickú motorku a je k dispozícii od 8 999 €. Tento model má maximálnu rýchlosť 70 km/h a dojazd až 130 km. Kapacita batérie je 2 kWh a nabijete ju za 80 minút. Model váži 45 kg a jeho maximálny výkon dosahuje neuveriteľných 12 kW.

18. marca 2019
Zdroj: Electrek

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+