MojElektromobil

Automobilka Audi len pred pár dňami predstavila svoje TOP technicky vybavené auto Audi A8. Jednou z jeho technologických predností je to, že A8 je prvé vozidlo, ktoré bude obsahovať najvyspelejšieho dostupného autopilota v masovej produkcii. V Audi A8 uvidíme autopilota úrovne 3, ktorý Audi označuje ako AI Traffic Jam Pilot. Pre predstavu, úrovní autopilota je päť a už trojka je v bežnej produkcii považovaná za extra vyspelý level.

Systém autopilota má na starosti spoločnosť NVIDIA, ktorá rozhodne nie je nováčikom na poli autonómnych automobilov. NVIDIA sa pohrala s autopilotom najmä v situáciách, ako sú dopravné zápchy. Do rýchlosti 60 km/h môže vodič robiť prakticky hocičo “legálne” – a nemusí sa venovať riadeniu auta. Podmienkou však je, že auto ide po diaľnici a cesta obsahuje fyzickú hranicu deliacu dva smery jazdy.

Náš tip
Nové Audi A8 prinesie inovovaný hybridný systém

audi a8 interier

NVIDIA v Audi A8 stojí za celou platformou zFAS, ktorá riadi viaceré asistenčné funkcie vozidla (napríklad jazdný asistent, parkovací asistent). Systém zhromažďuje dáta zo senzorov, kamier, laseru, ultrazvuku, radaru a tvorí predstavu o ceste, ktorú zároveň berie do úvahy v rôznych situáciách. zFAS spracúva za sekundu až neuveriteľných 2,5 miliardy dát, podľa ktorých sa autopilot pohybuje.

Nuž, fanúšikovia čakajúci na autopilota či auto na spôsob Kitt zo seriálu Knight Rider si budú musieť ešte počkať.

Zdroj: techcrunch.com cez mojandroid.sk


Už Vám nič neujde!

Prihláste sa na odber noviniek súvisiacich s týmto vozidlom

18. júla 2017

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+