MojElektromobil

Nové Audi A8 bude v novej generáci ťažiť z elektrifikovaného pohonného ústrojenstva. Nový automobil bude totižto vybavený novou hybridnou technológiou, ktorá zefektívni beh spaľovacieho motora a zároveň zvýši jeho výkon. Základom je 48-voltový elektrický systém.

Hybridný pohon pozostáva z dvoch hlavných komponentov, a to z vodou chladeného 48 voltového alternatóra (BAS), ktorý dopĺňa konvenčný štartér. Ten je potrebný iba v prípadoch studených štartov motora. Druhou hlavnou súčasťou je potom lithium-ionový akumulátor, ktorý je hlavným zdrojom energie pre celý systém.

Náš tip
Audi chystá konkurenta pre Teslu Model 3, „e-tron Compact“

Výhodou BAS je najmä v komforte jazdy, pri státí na červenú alebo pri radení sa do medzery medzi autami. Akonáhle vodič uvoľní brzdu, okamžite sa naštartuje aj spaľovací motor a vozidlo začne zrýchľovať bez akýchkoľvek zdržaní. Štvrtá generácia A8 sa prepína do “tichého” režimu pri rýchlostiach od 55 do 160 km/h. V takomto režime môže ísť po dobu maximálne 40 sekúnd. Keď potom vodič zošliapne plyn, BAS sa postará o rýchly reštart motora. Nový štart/stop systém je pritom aktívny už od rýchlosti 22 km/h.

Výhodou je tiež to, že Audi A8 dokáže systém riadiť na základe premávky. Keď je cesta pred vozidlom prázdna, tak spaľovací motor je naštartovaný rýchlo. Po dlhom státí, alebo ak chce vodič zapnúť klimatizáciu, je motor naštartovaný opäť veľmi potichu a hladko. Nová generácia A8 dokonca prediktívne naštartuje v prípadoch, ak sa auto pred vozidlom už pohne, a to aj vtedy, keď vodič ešte drží nohu na brzde.

Za takýto prepracovaný štart/stop systém vďačí systém sérii senzorov a kamere. Tie rozhodujú o aj tom, či bude A8 v móde rekuperácie energie alebo jazdy na voľnobeh. Energiu rekuperuje nielen počas brzdenia a jazdy na voľnobeh, ale aj v situáciách, kedy vozidlo vyhodnotí nebezpečenstvo zrážky s približujúcim sa autom pred ním. Takýto hybridný pohon potom znižuje spotrebu paliva približne o 0,7l na 100 km.

Nové Audi A8 zažije svetovú premiéru už 11. júla v Barcelone.


Už Vám nič neujde!

Prihláste sa na odber noviniek súvisiacich s týmto vozidlom

26. júna 2017

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+