MojElektromobil

Bývalý viceprezident pre dodávateľský reťazec spoločnosti Tesla, Peter Carlsson, spustil prvú finančnú kampaň vo výške 100 miliónov eur na vybudovanie novej spoločnosti NorthVolt. Tá sa má zaoberať produkciou batériových článkov. Svojou kapacitou by mala dokázať konkurovať aj továrni Tesla Gigafactory

Spoločnosť NorthVolt bude zameraná na produkciu batériových článkov nielen pre elektromobily. Spustenie produkcie novej spoločnosti si vyžaduje investíciu približne 4 miliardy eur. Nachádzať sa bude vo Švédsku a odhadovaná ročná produkcia má dosahovať 32 GWh.

Prvé kolo má priniesť nových investorov

Peter Carlsson nazval túto prvotnú investíciu ako kolo pre získanie partnerov a investorov, ktorý by mohli potenciálne odoberať výsledné produkty spoločnosti. Ide o pomerne rozsiahlu investíciu, ktorá však má potenciál aj mimo trhu s elektromobilmi.

Peter Carlsson, tvorca spoločnosti NorthVolt

Pokiaľ sa podarí uskutočniť odvážne plány, továreň bude vystupovať na trhu ako priama konkurencia pre Tesla Gigafactory, ktorá čelí konkurencii napríklad v Nemecku alebo v Číne. Spoločnosť NorthVolt v súčasnosti podporuje napríklad spoločnosť InnoEnergy, energetická spoločnosť VattenFall a tiež spoločnosti Stena či Swedish Energy Agency.

Prvé batériové články v roku 2020?

Očakáva sa, že továreň bude plnohodnotne funkčná v priebehu šiestich rokov. Prvé batériové články z dielne NorthWolt sa očakávajú približne do konca roka 2020. Spoločnosť takisto údajne plánuje vybudovať zariadenie s nižšou produkciou, a to 8 GWh ročne. Ak NorthVolt naplní svoje plány, môže to pomerne významne zmeniť pomery na trhu s batériovými článkami.

Náš tip
MÁME K DISPOZÍCII NOVÝ LETECKÝ ZÁBER TOVÁRNE TESLA GIGAFACTORY 1

Zdroj: teslarati.com

29. augusta 2017

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+