MojElektromobil

Nórsko patrí medzi krajiny, kde sa elektromobily a plug-in hybridy rozširujú najrýchlejšie. Tento trend je dokazovaný pravidelne číslami predajov a vidieť to môžeme aj priamo z cesty vďaka videu od Bjørna Nylanda. Najnovšie čísla za september opäť ukazujú výrazný podiel pre vozidlá do zásuvky a nízky záujem o tradičné autá so spaľovacím motorom.

Výrazne pozitívny trend v rýchlosti rozširovania elektrických vozidiel práve v Nórsku môže potvrdzovať, že o tento typ áut je záujem. Vysoká cena týchto áut ale jednoznačne brzdí masívne rozširovanie. V Nórsku je však životná úroveň vyššia a elektromobily a plug-in hybridy sú určite dostupnejšie ako napríklad na Slovensku. Zároveň je nutné spomenúť, že Nórsko má aktívnu dobrú podporu pre elektromobily. Zabezpečená je napríklad aj odpustením dane vo výške 25 % či ďalšími úľavami od rôznych poplatkov.

Rekordný september

Čísla predajov v Nórsku za september prinášajú rekord pre kategóriu vozidiel, ktoré je možné nabíjať zo zásuvky. Pred necelými desiatimi rokmi by ste tu elektromobil takmer nestretli a teraz valcujú klasické autá so spaľovacím motorom. Po prvýkrát ich podiel prekročil hranicu 80 %. To v skratke znamená, že štyri z piatich predaných áut v septembri je vybavených batériou, ktorú je možné nabíjať externe, teda z elektrickej zásuvky.

Predaje v Nórsku za september 2020:

Typ pohonu Podiel na trhu
Elektromobily (BEV): 61,5 %
Plug-in hybridy (PHEV): 20,1 %
Vozidlá nabíjateľné zo zásuvky (BEV + PHEV): 81,6 %
Hybridy (HEV): 7,3 %
So spaľovacím motorom (ICE):
11,1 % (6,1 % benzín a 5,0 % nafta)
Vozidlá, ktoré nie je možné nabíjať (HEV + ICE): 18,4 %

Aj údaj o predaji vozidiel so spaľovacím motorom stojí za zmienku. Záujem o tieto vozidlá dlhodobo klesá a aktuálny podiel 11,1 % jasne ukazuje, že v Nórsku sa posúvajú smerom k elektromobilom. Graf nižšie zobrazuje vývoj predajov od roku 2013 do júla 2020.

predaj áut v nórsku insideevs
Predaj áut v Nórsku | Zdroj: Insideevs.com

Na prvom mieste Volkswagen ID.3

Jednotkou v predajoch je jednoznačne model Volkswagen ID.3 s 1989 registráciami. Nasleduje Tesla Model 3 s 1 116 registráciami a tretie miesto obsadila taktiež čerstvá novinka Polestar 2 s 937 registráciami.

predaje nórsko september 2020

7. októbra 2020

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+