MojElektromobil

Prevádzkovatelia elektrických sietí v Nemecku získavajú novú právomoc. Od roku 2024 budú môcť obmedzovať dodávky elektrickej energie pre tepelné čerpadlá a nabíjanie elektromobilov. Portál Euroactiv vysvetľuje, že možnosť limitovať dodávky elektrickej energie bola zavedená kvôli hraničných prípadom, kedy bude nutné stabilizovať rozvodné siete.

Zariadenia budú “priškrtené” v prípade, že by ich dopyt mohol ohroziť stabilitu siete. Tepelné čerpadlá a elektromobily ale ani v takom prípade nezostanú úplne bez energie. Garantované budú mať 4,2 kilowattu, čo má podľa regulátorov predstavovať dostatok na chod tepelného čerpadla. Pri elektromobiloch to má umožňovať v horizonte 2 hodín získať dostatok energie na 50 kilometrový dojazd.

Zavedenie právomoci pre limitovanie dodávky elektrickej energie so sebou prináša aj pozitíva. Kľúčovou vecou je, že má zabezpečiť rýchle pripojenie a bezpečné prevádzkovanie nových tepelných čerpadiel a nabíjacích staníc pre elektromobily. Dopyt po týchto zariadeniach rastie – každoročne sa má v Nemecku pripájať 500 000 nových tepelných čerpadiel. Na tento stav ale nestíhajú reagovať investície do rozširovania kapacity a údržby elektrických sietí.

Preto vznikli obavy, že situácia by sa časom mohla takpovediac vymknúť kontrole, čo by sa mohlo prejaviť práve na narušení stability rozvodnej siete. Preto od 1. januára 2024 dostávajú prevádzkovatelia sietí novú právomoc. Predseda spolkovej agentúry pre sieťové služby, Klaus Muller, očakáva, že napriek tomu jej využívanie bude výnimočné. V prípade, že k tomu dôjde sa navyše dotknutí zákazníci majú dočkať kompenzácie – zvýhodnenej ceny elektrickej energie až o 60 %.

Náš tip
https://www.mojelektromobil.sk/narodeninova-sutaz-2023-kalendar/
7. decembra 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+