MojElektromobil

Už 22. septembra sa uskutoční dlho očakávaný Battery Day a stretnutie akcionárov Tesly. Mnohí už určite máte tento dátum poznačený v kalendári, nakoľko práve v tento deň by mala Tesla predstaviť nový typ batérií. Teda, aspoň to sa očakáva, pričom v oficiálnej pozvánke upozorňujú na špeciálne kremíkové nanovlákna. Všimol si web Electreck.

Záhadné pozadie

Tesla na webe pozýva na oficiálnu akciu, ktorá pozostáva z výročného stretnutia novinárov a dlho očakávaného Battery Day. Samotná pozvánka by samozrejme nebola ničím zaujímavá, ak by sa v pozadí textu neobjavil nejasný obrázok. Web Electreck vytiahol iba spomínanú snímku pozadia a mierne upravil jas a kontrast, vďaka čomu získali jasnejší obraz toho, čo sa skutočne skrýva na fotografií.

silikónové nanovlákna battery day tesla
Kremíkové nanovlákna Zdroj: electreck.com

Aj takýto obrázok však bežnému oku nič nepovie. Každopádne, po pár minútach strávených vyhľadávaním narazíte na podobné tvary, ktoré vytvárajú špeciálne kremíkové nanovlákna. Ide o nanoštruktúru, ktorá je využívaná pre vytvorenie batérií s vyšším výkonom. Táto technológia sa ale ešte musí dostať z laboratórií do komerčného využitia. Je teda možné, že práve tento materiál by mohol byť hlavnou súčasťou nových batérií od Tesly.

Viac náhod

Za kremíkovými nanovláknami stojí firma Amprius. Tá ich opisuje ako patentovanú technologickú platformu, ktorá využíva anódy zo 100-percentných kremík nanovlákien: „Batérie od Amprius Technologies poskytujú výrazne viac energie a výkonu s nižšou váhou a objemom ako akákoľvek iná lítium-ion batéria. Batérie od Amprius Technologies poskytujú až o 50 % väčšiu energetickú hustotu než štandardné lítium-ion batérie s uhlíkovými anódami,“ píše sa na oficiálnej stránke firmy.

Energetická hustota by mala byť až 500 Wh/kg so schopnosťou zvládnuť stovky cyklov nabíjania. Čo je však na spojení Tesly a firmy Amprius ešte viac zaujímavé je adresa. Amprius Technologies má sídlo hneď vedľa Tesly na adrese 901 Page Ave vo Fremonte v Kalifornii. Zároveň však ide o budovu, ktorá je sídlom pre ich Tera fabriku pre výrobu batérií a miesto, kde sa uskutoční očakávaný Battery Day.

Web Electrek zistil aj ďalší bod, ktorý spája obe firmy – Tesla minulý rok zamestnala šéfa výroby a dlhoročného inžiniera v Amprius Technologies, Yi-Lei Chowa. Nakoniec je ale potrebné dodať, že takéto prepojenia môžu byť iba náhoda a v konečnom dôsledku nemusia nič znamenať, aj keď takéto prepojenie je určite zaujímavé. Viac nám povie deň 22. september 2020.

25. augusta 2020

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+