MojElektromobil

V súvislosti s vozidlami na alternatívne pohony sa zvyknú objavovať prepočty prevádzkových nákladov na palivá. Hlavne pri elektromobiloch sa relatívne často môžeme stretnúť s informáciami o tom, koľko približne majiteľa stojí prejdenie 100 kilometrov, na čom sa následne demonštruje ekonomický potenciál tohto typu vozidiel. To, že tieto náklady sa dajú ešte viac znížiť pri využívaní domáceho nabíjania nie je žiadnym tajomstvom.

Napriek tomu môže byť veľmi prekvapivé aký veľký rozdiel vzniká aj pri bežnom fungovaní, pri ktorom sú využívané aj verejne prístupné nabíjacie staníce. Túto skutočnosť najnovšie prezentuje oficiálne porovnanie cien palív, ktoré zverejnilo Ministerstvo hospodárstva SR. Predmetný prepočet cien palív je zverejňovaný v reakcii na povinnosť zavedenú zo strany Európskej únie, ktorá zaviedla, že každý členský štát má povinnosť zverejňovať porovnávanie cien palív, ktoré vyjadrujú náklady na pohonné hmoty na 100 km prevádzky vozidla.

Každý prevádzkovateľ verejne prístupnej čerpacej stanice, na ktorej má spotrebiteľ možnosť zakúpiť motorový benzín a motorovú naftu a súčasne alternatívne palivo, je povinný zverejniť na tejto čerpacej stanici viditeľne a čitateľne porovnanie cien palív zverejňovaných ministerstvom.

MH SR

Ako uvádza MH SR, prepočet sa realizuje pre C-segment, čo je nižšia stredná trieda, nakoľko ide o reprezentatívny segment vozidla, ktorý je najviac zastúpený vo vozovom parku v kategórií M1. Konkrétne modely a motorové špecifikácie sú vybrané z 3 najpredávanejších modelov daného segmentu.

Pri výpočte sa do úvahy berie priemerná spotreba palív jednotlivých modelov z Príručky o spotrebe paliva a o emisiách CO2 nových osobných automobilov, ktorý spracovala Slovenská obchodná inšpekcia. MH SR ďalej dopĺňa, že používaná metodika využíva ceny nasledovne:

  • Priemerná cena fosílnych palív za príslušný kvartál je vypočítaná z mesačných priemerov cien palív zverejňovaných Štatistickým úradom SR
  • Priemerná cena vodíka je vypočítaná z ceny vodíka, ktorá je prevzatá od jediného poskytovateľa v SR
  • Priemerná cena elektriny je vypočítaná z priemernej cenníkovej ceny elektriny 3 distribútorov (tarify ZSD DD3, SSE DD4, VSE D3), priemerných cien služieb AC, DC a DC+ nabíjania u troch najväčších poskytovateľov služieb nabíjania v SR v základnom platenom programe a kvalifikovaného odhadu vychádzajúc percentuálneho podielu spoplatneného nabíjania a nabíjaní doma

Elektrina skoro trikrát lacnejšia ako benzín, vodík úplne na chvoste

Zverejnené boli dva porovnania cien palív – za obdobie 07-09/2022 a 09-12/2022. V obidvoch prípadoch sa ukazuje, že prevádzka batériových elektromobilov z pohľadu nákladov na 100 kilometrov jasne dominuje.

Náklady na 100 kilometrov jazdy sú pri elektromobiloch sledovaného segmentu C takmer trikrát nižšie než pri autách, ktoré ako palivo využívajú benzín. Nepríjemným prekvapením môžu byť vodíkové vozidlá, pri ktorých sú náklady takmer šesťnásobne vyššie v porovnaní s elektrinou.

Porovnanie cien palív za obdobie 07-09/2022

Typ paliva Cena €/100 km
Benzín E10 9,67 €
Nafta B7 8,41 €
LPG 4,99 €
CNG 8,23 €
Elektrina 3,38 €
Vodík 18,14 €

Porovnanie cien palív za obdobie 09-12/2022

Typ paliva Cena €/100 km
Benzín E10 8,99 €
Nafta B7 8,17 €
LPG 4,73 €
CNG 8,13 €
Elektrina 3,44 €
Vodík 18,14 €
24. januára 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+