MojElektromobil

Obľúbená aplikácia Chargemap, ktorú elektromobilisti určite veľmi dobre poznajú, zverejnila zaujímavé štatistiky. V poslednom období v nej pribudol aj nový systém hodnotenia jednotlivých nabíjacích staníc. Stalo sa tak konkrétne v apríli minulého roka a vďaka nemu môžu elektromobilisti zanechať hodnotenie nabíjačke, na ktorej nabíjali.

Tesla Superchargery celkovo na prvom mieste

Počas roka 2023 sa tak stalo až 390-tisíc krát. Tento počet hodnotení bol nazbieraný od viac ako 112 tisíc používateľov, takže by sa dalo povedať, že vzorka je pomerne reprezentatívna. A na základe týchto hodnotení sme spoznali najlepšie nabíjacie siete pre elektromobily v Európe. Prvé miesto v tomto hodnotení obsadili Superchargery od Tesly. Druhá priečka sa ušla nabíjacej sieti Fastned, tretia sieti Electra. Pre nás populárne IONITY skončilo na siedmej priečke.

Najspoľahlivejšie nabíjacie sieteNajlepšie v pomere cena/výkonNajlepšie siete celkovo
1FastendOrléans MétropoleTesla Supercharger
2Tesla SuperchargerNW IEChargeFastned
3ElectraLidlElectra
4CarrefourTesla SuperchargerCarrefour
5AllegoChargyChargy
6ChargySIEMLAllego
7IONITYElectraIONITY
8e-VadeaDrivecoe-Vadea
9IarechargeAlizeNW IECharge
10SDEM50EVZENEVZEN

Zaujímavé sú ale aj iné, čiastkové hodnotenia.  Napríklad najspoľahlivejšou sieťou v Európe je Fastned, Superchargery sú na druhej priečke. Spoľahlivosť v tomto smere znamená v prvom rade funkčnosť nabíjania, ale aj jednoduchosť použitia, pomer reálne dodaného výkonu a toho deklarovaného a tak ďalej. Prihliada sa aj na to, v akom stave sú jednotlivé stojany. V rámci ceny je sieť od Tesly na štvrtom mieste. Najviac za svoje peniaze dostanú elektromobilisti v sieti Orléans Métropole.

Tesla sa samozrejme s týmito informáciami o víťazstve nezabudla pochváliť na svojich sociálnych sieťach.

V každom prípade, takéto hodnotenie nabíjacích staníc môže byť dôležité pre ich ďalšie napredovanie. Počet elektrických vozidiel vo svete a v Európe neustále narastá a dôležitosť poriadnej nabíjacej infraštruktúry bude v budúcnosti hrať dôležitú úlohu pri prechode na čistejšie formy dopravy.

Mohlo by vás zaujímať:

Mimochodom, Tesla má momentálne vo svete celkovo 6000 Superchargerov, ktoré ponúkajú 55-tisíc nabíjacích bodov. V Európe sa nachádza 1100 Superchargerov, z toho na Slovensku 5 a šiesty je vo výstavbe.

Náš tip
V slovenskom pohraničí vyrastie nový závod na výrobu výkonovej elektroniky
7. februára 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+