MojElektromobil

Salón Elektromobilov 2023 Košice okrem testovacích jázd a výstavy najnovších elektromobilov a plug-in hybridov priniesol množstvo zaujímavých informácií, diskusií a prednášok. Nosnou témou bola prirodzene elektromobilita a všetko, čo s ňou súvisí.

Dávid Olejár spolu s kolegom Imrichom sa vydávajú na cestu poznania do sveta zdieľanej ekonomiky. Ako bude vyzerať budúcnosť nabíjania elektromobilov? Môže byť zdieľaná ekonomika odpoveďou na rastúcu potrebu nabíjania? Práve to sú veci, ktorým sa venovali na Salóne Elektromobilov 2023 v Košiciach. Prinášame vám prepis kľúčových informácií z ich prezentácie. Videozáznam prezentácie v plnom rozsahu nájdete priložený na konci textu.

  • Už v dnešnej dobe je potrebné myslieť na to ako bude nabíjacia infraštruktúra vyzerať v budúcnosti, aby sme nás očakávaný rozmach elektromobility nezachytili nepripravených.
  • V praxi máme dve možnosti. Budovať nové nabíjacie stanice alebo optimalizovať využívanie súčasnej infraštruktúry.
  • Druhou cestou sa chce vydať začínajúca spoločnosti NearCharger, ktorá si za cieľ dáva vybudovanie platformy pre sprístupnenie súkromných wallboxov na nabíjanie pre verejnosť. Prepája majiteľov wallboxov s majiteľmi elektromobilov, čím efektívne zahusťuje sieť dostupných nabíjacích staníc. Výrazne by to mohlo pomôcť v turistických oblastiach.
  • Nosným kameňom platformy NearCharger bude aplikácia, ktorú si používateľ nainštaluje a zobrazí sa mu v nej mapa dostupných nabíjacích staníc s potrebnými informáciami – vzdialenosť, cena, hodnotenia.
  • Napojené to bude na rezervačný systém, aby mal záujemca o nabíjanie istotu, že pri príchode na miesto bude mať nabíjanie dostupné a nebude musieť čakať. Protistrana má zase možnosť nabíjanie sprístupňovať v časoch, kedy jej to najviac vyhovuje.
  • Platforma NearCharger je momentálne vo fáze prípravy. Dostupná je už registrácia pre prvých záujemcov, ktorí by ju chceli vyskúšať, prípadne pomôcť s jej rozvojom.
  • Registrácia – NearCharger – P2P Charging Network for EVs

Ďalšie videá zo Salónu Elektromobilov 2023 v Košiciach nájdete aj na našom YouTube.

29. septembra 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+