MojElektromobil
Miroslav Schwamberg 8. októbra 2018

Dobrá správa pre všetkých majiteľov elektromobilov. Mesto Martin dnes oficiálne otvorilo prvú nabíjaciu stanicu pre elektromobily. Obyvatelia mesta ju budú môcť prvý rok využívať úplne bezplatne. Vďačiť za to môžu mestu Martin a Stredoslovenskej energetike.

„Elektromobilita je jednou z kľúčových foriem rozvoja dopravy v budúcnosti. Aj príklady zo zahraničia ukazujú, že elektromobily vďaka nulovej produkcii lokálnych emisii a zníženiu ekologickej záťaže do miest rozhodne patria. Som nesmierne rád, že sa nám ako prvej samospráve na Slovensku podarilo nadviazať spoluprácu so Stredoslovenskou energetikou a poskytnúť tak Martinčanom možnosť nabíjať elektromobily takmer v centre mesta úplne zdarma. Verím, že táto forma podpory elektromobility bude pre obyvateľov nášho mesta prínosom,“ zhodnotil primátor mesta Martin Andrej Hrnčiar.

nabíjanie plug-in hybridov

Nabíjať je možné 2 autá súčasne

Nabíjacia stanica je umiestnená pri Mestskom úrade v Martine. Záujemcovia o nabíjanie ju môžu využívať nepretržite. Na stanici je možné nabíjať dve autá súčasne. Ide o AC stanicu s výkonom 22 kW; v prípade dostatočne výkonnej palubnej nabíjačky nabíja rýchlosťou približne 100 kilometrov za hodinu. Nevýhodou je, že stanica ponúka iba Type 2 zásuvky bez kábla – majiteľ elektromobilu ktorý chce na takejto stanici nabiť, si teda musí priviezť vlastný kábel. V nasledujúcich týždňoch by v meste mala pribudnúť ešte jedna takáto nabíjacia stanica, ktorá sa bude nachádzať v blízkosti pešej zóny.

„Elektromobilita hýbe svetom čoraz viac a rovnako výraznejšie sa o nej hovorí aj na Slovensku. Elektromobil sa v budúcnosti stane súčasťou každej väčšej firmy a tiež domácností. Stredoslovenská energetika sa elektromobilite začala venovať už v minulosti. Ako jedna z vôbec prvých spoločností nakúpila päť malých mestských elektromobilov, ktoré začlenila do svojho vozového parku. Výstavbou ďalších nabíjacích staníc ako je táto v Martine sa máme v pláne aktívne podieľať na rozvoji sietí nabíjacích staníc a tak zahusťovať ich sieť na našom území. Aj táto forma spolupráce s mestami je pre nás veľmi dôležitá,“ uviedol na otvorení nabíjacej stanice generálny riaditeľ Stredoslovenskej energetiky Zdeněk Schraml.

Zdroj: martin.sk

8. októbra 2018
Fotománia

+