MojElektromobil

Pripravujú sa na masívny nárast elektrických vozidiel na cestách. Do roku 2030 chcú mať v prevádzke rozsiahlu nabíjaciu infraštruktúru, ktorej súčasťou bude prinajmenšom 500 000 verejných nabíjacích staníc pre batériové autá. Intenzívne prípravy preto prebiehajú už dnes. Ako informuje portál InsideEVs, z pohľadu dostupných údajov sa tieto práce pretavujú do budovania 125 nových verejných nabíjacích staníc denne.

Reč je o Spojených štátoch amerických, kde majú už v roku 2030 batériové vozidlá dosahovať aspoň 50 % podiel na predaji nových áut. Tamojšia vláda v tejto súvislosti mala vyrukovať s ambicióznym plánom pre budovanie nabíjacích staníc. Zavedené mali byť finančné podporné mechanizmy ako dotácie a granty, ktoré majú pomáhať so stimuláciou rozvoja nabíjacích sietí.

K dnešnému dňu má byť v Spojených štátoch v prevádzke už viac ako 169 000 verejne prístupných nabíjacích staníc na viac ako 65 000 lokalitách po celej krajine. Tieto čísla pritom rastú každým dňom a očakáva sa, že nové stanice budú pribúdať čoraz rýchlejšie.

Plán splnia, aj výrazne prekonajú

Americká ministerka energetiky, Jennifer Granholmová, pre portál CNET Roadshow uviedla, že súčasné dáta naznačujú, že hranica stanovená hranica pol milióna nabíjacích staníc bude nielen dosiahnuté, ale dokonca výrazne prekonaná.

Najnovšia prognóza hovorí, že v roku 2030 bude “naprieč Amerikou” v prevádzke 1,2 milióna verejných nabíjačiek pre elektromobily. Výstavba má reagovať na trhové trendy. V roku 2023 mali predaje elektrických modelov v USA dosahovať 9 % trhový podiel, čo je v hrubých číslach približne 1,4 milióna nových áut. Doterajší vývoj poukazuje na to, že toto číslo bude v nadchádzajúcich rokoch iba rásť a nové autá prirodzene potrebujú využívať aj verejné nabíjanie.

Zaujímavá je informácia, že z viac ako 169 000 nabíjacích staníc, ktoré sú dnes dostupné v Spojených štátoch, tvoria rýchle DC nabíjačky len 23 %. Pri pohľade na nabíjacie lokality je toto číslo ešte nižšie. Vysokorýchlostné DC nabíjacie stanice nájdu zákazníci len na 14 % z nich, čo pri hrubom prepočte znamená, že rýchle nabíjanie je dostupné približne každých 560 kilometrov (350 míľ). Najväčšiu časť z nich tvoria nabíjačky Tesla Supercharger, a to až 64 %.

Verejné nabíjacie stanice na Slovensku

Pripomeňme si, že na Slovensku je momentálne v prevádzke 1808 verejných nabíjacích staníc na 740 lokalitách. Z toho 65 % pripadá na AC nabíjanie s výkonom do 22 kW. Celkový inštalovaný výkon nabíjacích konektorov dosiahol hodnotu 82 084 kW, čo predstavuje nárast o 45,9 % oproti 56 266 kW v predchádzajúcom roku.

Výraznejší nárast počtu dostupných lokalít aj nabíjacích staníc by mal prebehnúť v roku 2024, kedy budú do prevádzky uvedené stovky nabíjačiek vybudovaných z dvoch výziev Plánu obnovy a odolnosti zameraných na firmy a samosprávy.

Náš tip
Predaj nových elektromobilov na Slovensku je katastrofálny. Sme poslední v rámci EÚ
22. januára 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+