MojElektromobil

Pred pár dňami sme vás informovali o veľkom nabíjacom parku pri nemeckom Dusseldorfe, kde namiesto benzínu cítiť vôňu čerstvého pečiva. Takýchto nabíjacích staníc po Európe pribúda. V mestečku Rutesheim spoločnosť EnBW otvorila ďalšiu „pumpu“ budúcnosti s vysokovýkonným nabíjaním pre elektromobily.

Spoločnosť EnBW na novej nabíjacej stanici nainštalovala 4 stojany s výkonom 300 kW, pričom každý je schopný nabíjať 2 vozidlá súčasne cez CCS konektor. Dva stojany podporujú nabíjanie aj cez CHAdeMO a Type2. Nabíjacia kapacita v tejto lokalite sa ešte rozšíri na 16 nabíjaných vozidiel súčasne. Ide o prvý nabíjací park svojho druhu od EnBW, firma ich plánuje otvoriť celkovo 15 do konca roka 2021.

Prevádzkovateľ na nabíjacie stojany namontoval aj zaujímavú vychytávku – výkyvné ramená so samonavíjacou kladkou, ktoré uľahčujú manipuláciu s vodou chladenými nabíjacími káblami, ktoré sú ťažšie. Výhodou týchto ramien je, že káble neležia na zemi, nie sú zašpinené a je menšia šanca ich poškodenia.

HPC nabíjacia stanica EnBW Rutesheim (Foto: Kristián Kratochvíl)

Fotovoltika a ďalšie inovácie

Na tejto stanici majú aj ďalšie vychytávky. Na streche stanice sú nainštalované fotovoltické panely s celkovým výkonom 32 kW. Energia z nich pokryje vlastnú spotrebu stanice (osvetlenie, riadiaci systém stojanov, WiFi, klimatizáciu trafostanice, kompresor na vzduch a iné spotrebiče).

Je tu aj inteligentné osvetlenie, ktoré sa stlmí a zníži výkon, keď sa tu vozidlá nenabíjajú. V prípade nabíjania len na jednom stojane osvetľuje len konkrétny stojan. Je tu bezplatné WiFi, kompresor na vzduch, smetiaky na triedený odpad a pribudnú tu ešte WC a automaty na občerstvenie.

HPC nabíjacia stanica EnBW Rutesheim (Foto: Kristián Kratochvíl)

1 000 nabíjacích staníc do konca roka 2021

Nabíjacia stanica dizajnom pripomína modernú čerpaciu stanicu. Benzín ani diesel tu však nenatankujete. Spoločnosť EnBW je nemecký poskytovateľ elektrickej energie a plynu, no je zároveň aj najväčší prevádzkovateľ HPC (high power charging – nabíjanie nad 150 kW) v Nemecku. Spravuje 450 nabíjacích lokalít s nabíjaním nad 150 kW a do konca roka 2021 ich má v pláne otvoriť až 1 000.

HPC nabíjacia stanica EnBW Rutesheim (Foto: Kristián Kratochvíl)

500 miliónov eur do nabíjacích staníc

EnBW uzavrela dohodu so spoločnosťami Shell, Aral a Tank&Rast (prevádzkovatelia tankovacích a nabíjacích staníc). Pre registrovaných zákazníkov tu platí cena 0,39€/kWh a pre neregistrovaných cena 0,49€/kWh (Nemecko, Rakúsko, Francúzsko, Taliansko, Švajčiarsko a Holandsko). Pre porovnanie, rovnaké ceny na Slovensku ponúka sieť ZSE Drive (DC nabíjacie nad 50 kW). EnBW predstavilo plán do roku 2025 každý rok investovať 100 mil. € do budovania nabíjacej infraštruktúry.

Za fotografie a poskytnuté informácie ďakujeme čitateľovi Kristiánovi Kratochvílovi.

23. októbra 2020

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+