MojElektromobil

Niet pochýb, že automobilka Tesla polarizuje spoločnosť a ešte dlhú dobu aj bude. Je nezávislá od fosílnych palív a tým prakticky ide hlavou proti múru voči ropnému a klasickému automobilovému priemyslu. Keďže sú tieto elektromobily aj elegantné, silné a rýchle, spochybnili aj to, že elektromobily sú nudné a pomalé. Tesla sa s výrobou Modelu 3 dostáva medzi široké masy ľudí a tým vzbudzuje čoraz väčší odpor od neprajníkov elektromobilov.

Minulý mesiac sa viacerí členovia Tesla komunity podelili o svoje skúsenosti s javom nazývaným “ICE-ing”, čo je prakticky blokovanie prístupu k nabíjačkam pre elektromobily arogantnými majiteľmi spaľovacích áut. Niektoré z týchto prípadov samozrejme môžu byť výsledkom nevšímavosti, no mnohé sú úmyselné. Majiteľ Porsche Boxster S a shorter akcií Tesly Mark Spiegel sa na Twitteri hrdo pochválil, ako svojim autom zablokoval Supercharger. Majitelia Tesly z diskusie na Reddite odfotili Superchargery v USA, ktoré boli úmyselne zablokované vodičmi ťažkých pickupov. Niektorí z nich dokonca verbálne napádali majiteľov Tesiel.

Elon Musk na Twitteri označil tieto situácie za bizarné. Čo dodať, je to jednoducho primitívne správanie…

Na jednu vec ale títo majitelia pickupov zabudli. Tesla je extrémne silná elektrická mašina a má vďaka svojej veľkej batérii dostatočnú váhu na to, aby si s pickupmi poradila. Sú vybavené elektromotormi, čo znamená vysoký a mimoriadne stabilný krútiaci moment. Najľahšia a najslabšia verzia Modelu X váži 2,3 tony, takže teoreticky by mala byť schopná v prípade potreby odtiahnuť vozidlo zo stojanu Superchargera.

To nedávno otestoval majiteľ Modelu X 90D Patrick Lawson. Vo videu na svojom Youtube kanáli sa rozhodol vyskúšať, či jeho elektrické SUV bude schopné vytiahnuť 2,3-tonový Chevrolet 1500 Silverado z nabíjacieho stojanu so svojím 2,4 tony vážiacim Modelom X.

Patrick sa rozhodol uskutočniť test na prázdnom Superchargeri v meste Loveland v Colorade so súhlasom majiteľa pozemku a majiteľky pickupu (jeho sestry). Jej autom experimentálne zablokoval nabíjacie stojany podobne ako to robia majitelia pickupov. Situáciu ešte sťažil tým, že na pickupe zatiahol ručnú brzdu, čím simuloval reálnu situáciu.

Celý experiment si pozrite vo videu nižšie.

 

 

 

 


Už Vám nič neujde!

Prihláste sa na odber noviniek súvisiacich s týmto vozidlom

3. januára 2019

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+