MojElektromobil

Ako takmer každá iná automobilová značka, aj spoločnosť Mini sa snaží presadiť na trhu elektromobilov. Jej najnovším prínosom bol Mini Cooper E, ktorý sa v základnej verzii na Slovensku pohybuje niečo cez 32 000 eur. Tento rok sa ale pripravujú na vydanie dvoch ďalších modelov – Countryman a Aceman. Ten už podstúpil aj niekoľko podstatných testov, ktoré majú odhaliť nedostatky, resp. preveriť automobil v náročných tepelných podmienkach. Informácie o teste prináša internetový portál insideEVs.

Z polárneho kruhu do púšte

Aby mohli inžinieri otestovať výdrž elektrického motora a batérie, museli elektromobil vystaviť extrémnym podmienkam. Test tak začal za severným polárnym kruhom. Po mrazivých podmienkach tamojšieho prostredia bol Aceman prevezený do púšte, kde teploty dosahujú aj 50°C. Takéto testovanie značí, že vývoj vozidla sa pomaly blíži ku koncu.

Aceman predstavuje zatiaľ najmenší vyprodukovaný crossover od značky Mini. Jeho plné odhalenie by malo prebehnúť v apríli v Číne. Dostupný bude v dvoch verziách, obe ponúknu výlučne pohon predných kolies. Lacnejšia verzia Aceman E bude poháňaná elektromotorom s výkonom 181 koní. Bude obsahovať 40 kWh batériu, ktorá sľubuje dojazd až do 300 kilometrov. Drahšia verzia Aceman SE bude disponovať výkonom 215 koní, 54 kWh batériou a dojazd by mala mať až do 400 kilometrov na jedno nabitie.

Test Mini Aceman prebehol aj v púšti | Zdroj: insideevs.com

Na výrobe nového elektromobilu bude spolupracovať spoločnosť BMW Group (pod ktorú Mini spadá) s firmou Great Wall Motor. Vyrábať sa začne v Číne, neskôr by sa mal nový model dostať aj do britskej továrne v Oxforde. Zatiaľ nebolo oznámené, či sa Aceman dostane aj do USA.

Konkurenciu novému elektromobilu Mini Aceman budú tvoriť najmä imidžový Fiat 600e a jeho koncernoví súrodenci Jeep Avenger, Peugeot e-2008, Opel Mokka-e, či Alfa Romeo Milano. Francúzsky Renault tiež chystá svojho zástupcu medzi imidžovými malými SUV s elektrickým pohonom. Ten sa predstavil už v roku 2022 ako koncept Renault 4ever Trophy.

Volkswagen v decembri 2023 predstavil siluetu pripravovaného elektromobilu ID.2all SUV, ktorý príde na trh v najbližších rokoch.

Náš tip
Veľký test spotreby a dojazdu elektromobilov 2024
5. februára 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+