MojElektromobil

V západných krajinách je stále bežnejšou vecou prítomnosť elektromobilov vo vozovom parku policajného zboru. Čoskoro by sa elektromobilu mali dočkať aj mestskí policajti v slovenskom meste Žiar nad Hronom. Mesto k tomu využije dotáciu z Environmentálneho fondu vo výške 30 tisíc Eur. Samotné mesto sa na projekte bude podieľať 5% spolufinancovaním, čo odpovedalo sume 1 578,95 Eur. V týchto dňoch sa už pripravujú podklady pre podpis zmluvy o poskytnutí dotácie a skončila aj lehota na predkladanie ponúk vo verejnom obstarávaní. Elektromobil budú využívať ako služobné vozidlo žiarski mestskí policajti nepretržite 24 hodín denne výlučne v katastrálnom území mesta.  Z dlhodobých štatistík vyplýva, že ročne najazdia mestskí policajti od 32 000 do 35 000 kilometrov.

Projekt je z hľadiska environmentálneho významu účelný na zníženie množstva škodlivých látok v ovzduší a tiež na zníženie hluku. Elektromobily sú vozidlá s výrazne nižšou hlučnosťou v porovnaní s vozidlami so spaľovacím motorom, keďže produkujú približne o 45 percent nižší hluk z pohľadu vnímania ľudským uchom.

Hliadky mestskej polície budú elektromobil využívať na hliadkovú činnosť v rámci prevencie, výjazdy na zákroky a na chránené objekty. Elektromobilitu je možné považovať za účinný nástroj pre dosahovanie cieľov v oblasti životného prostredia, a tým aj verejného zdravia a kvality života. Realizácie projektu prispeje k povinnosti Slovenska postupne zabezpečovať dosiahnutie týchto cieľov, ktoré vyplývajú z medzinárodných dohôd a smerníc EÚ. Určite budú nižšie náklady na pohonné látky a výrazne sa nám znížia aj náklady na servis vozidla. Naše mesto bude príkladom pre ostatné organizácie, súkromný sektor a samotných obyvateľov ako líder v oblasti ochrany životného prostredia a tiež podpory budovania infraštruktúry elektrickej mobility v mestách.

Peter Antal, primátor mesta

Svojou činnosťou pôsobí mestská polícia iba na území mesta, nebude tak používaním služobného vozidla prispievať k znečisťovaniu ovzdušia v uliciach Žiaru. Keďže mestská polícia zabezpečuje nepretržitý 24-hodinový výkon služby v našom meste spočívajúci v zabezpečovaní obecných vecí verejného poriadku, ochrany životného prostredia, plnení úloh vyplývajúcich zo všeobecne záväzných nariadení mesta a z uznesení MsZ, ako aj úloh vyplývajúcich z iných zákonov a úloh vymedzených mestom, aj služobné vozidlo bude v nepretržitej prevádzke.

 Róbert Šiška, náčelník MsP

O akú značku elektromobilu pôjde zatiaľ mesto nekonkretizovalo.

Zdroj: Ziar.sk

 

28. septembra 2018

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+