MojElektromobil

Spoločnosť Mercedes-Benz nedávno ukázala potenciál svojho elektrického nákladného vozidla eActros 600. Ten absolvoval ohromujúcu cestu dlhú viac ako 1 000 kilometrov cez Alpy s jedinou prestávkou na nabíjanie. Výprava začala v nemeckom Stuttgarte, pokračovala náročným pohorím Jura a skončila v talianskom Bolzane. O správe informuje Electrek

Cieľom tejto dôkladne naplánovanej výpravy bolo preveriť schopnosti elektrického nákladného vozidla na dlhé vzdialenosti. Vývojoví inžinieri naložili prototypu eActros 600 poriadny náklad s hmotnosťou 40 ton. Je pozoruhodné, že napriek náročným cestám a značným stúpaniam, ktoré sú charakteristické pre alpský región, vozidlo bez problémov prekonalo 530 km dlhú vzdialenosť do Bolzana bez toho, aby bolo potrebné zastaviť na nabíjanie, a to za približne sedem hodín.

Rovnako pozoruhodná bola aj spiatočná cesta do Stuttgartu. Po prvom dobití v Bolzane nepotreboval elektrický nákladiak žiadne ďalšie zastávky na nabíjanie.

Mercedes-Benz eActross | Zdroj: Mercedes

Mercedes tento chvályhodný úspech pripisuje prispôsobeniu efektívnej mechaniky pohonu, robustnej kapacity batérie a vysokovýkonnej rekuperácie energie. Model eActros 600 má tri lítium-železo-fosfátové batérie, ktoré v sériovej výrobe prispievajú k celkovej kapacite viac ako 600 kWh. Elektrický kolos poháňajú dva elektromotory s výkonom 400 kW, no v peaku aj viac ako 600 kW.

Nabíjanie trvá len pol hodiny

Už tak asi viete, prečo elektrický kamión dostal meno také aké dostal (600). V septembri 2022 Mercedes naznačil, že eActros 600 dokáže poskytnúť dojazd približne 500 km na jedno nabitie. Zaujímavé je aj to, že elektrické nákladné vozidlo sa dá nabiť z 20 % na 80 % za menej ako pol hodiny. Kamión navrhnutý s ohľadom na výdrž sľubuje životnosť 1,2 milióna km v desaťročnom horizonte.

Spoločnosť Mercedes-Benz Trucks v správe odhalila, že pri uvedení na trh budú k dispozícii ťahače aj iné varianty eActros 600. Jeho oficiálne odhalenie očakávame už 10. októbra, pričom výroba v plnom rozsahu začína v roku 2024.

eFleet Day 2023 Truck&Bus: Odborná konferencia pre rozvoj zelenej flotily v kamiónovej a autobusovej doprave

Téme elektromobility v nákladnej doprave a preprave pasažierov sa budeme podrobne venovať aj na Slovensku počas odbornej konferencie eFleet Day 2023 Truck&Bus.

Počas programu konferencie sa bude pozornosť venovať aktuálnemu stavu elektromobility v nákladnej doprave a preprave osôb. Zistíte, ako je na tom elektrická nákladná doprava dnes a kam sa posunie už v najbližších rokoch. Všetky kľúčové informácie o konferencii nájdete priamo na oficiálnom webe.

Náš tip
Test Mercedes-Benz GLA 250e: Nenápadné, no prekvapivo luxusné vozenie
6. októbra 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+