MojElektromobil

Autonómna doprava sa v dnešných dňoch posúva stále bližšie k tomu, aby sa stala realitou a rutinou. Mnohé autá sú dnes vybavené autopilotom, ktorý dokáže čiastočne alebo úplne prevziať kontrolu nad autom. Na testovanie takýchto technológií je však potrebné schválenie. A práve to sa nedávno podarilo získať spoločnostiam Daimler a Bosch. Čo to teda znamená v praxi?

Dlhoročné prípravy zakončené úspechom

Na túto chvíľu sa obe firmy pripravovali už niekoľko rokov. V roku 2015 začalo prvotné testovanie, o dva roky nato bol systém predstavený verejnosti. Od roku 2018 sa autonómne parkovanie stalo atrakciou vrámci múzea Mercedes-Benz v Stuttgarte, no a dnešným dňom sa stalo jeho súčasťou.

„Rozhodnutie úradov ukazuje skutočnosť, že inovácie ako automatizovaná parkovacia služba sú najprv možné v Nemecku,“ uviedol Dr. Markus Heyn, obchodný riaditeľ spoločnosti Robert Bosch GmbH. „Plnoautomatizované jazdenie a parkovanie sú dôležité prvky mobility budúcnosti. Automatizovaný parkovací systém jasne ukazuje, ako ďaleko sme sa už dostali v tejto oblasti vývoja.“

Ak aj vy vlastníte jeden z novších modelov Mercedes-Benz, môžete si plne autonómne parkovanie vyskúšať
Ak aj vy vlastníte jeden z novších modelov Mercedes-Benz, môžete si plne autonómne parkovanie vyskúšať

Využiť to môžete aj vy

Povolenie od krajského správneho úradu v Stuttgarte a krajinského ministerstva dopravy Badenska Württemberska po posudku TÜV Porýnsko pre automatizovaný parkovací systém v parkovacom dome Múzea Mercedes-Benz v Stuttgarte. Tak znie názov povolenia, vďaka ktorému môžu návštevníci múzea zaparkovať svoj Mercedes úplne bez dozoru a cez aplikáciu.

Stačí prísť do parkovacieho domu Múzea Mercedes-Benz v Stuttgarte so svojím Mercedesom. Po spustení režimu v aplikácií vaše auto vďaka senzorom Bosch zaparkuje úplne samé. Daimler AG sa vyjadril, že povolenie od štátu má charakter takého povolenia, aké bude v budúcnosti platiť pre celý svet. Aj toto je teda jedným z krokov ku autonómnej budúcnosti áut.

24. júla 2019
Zdroj: Tlačová správa

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+