MojElektromobil

Elektrický autobus Mercedes-Benz eCitaro G v úvode roka 2022 prešiel zaťažkávajúcim testom v poriadne ťažkých podmienkach. Nasadený bol v linkovej doprave v oblasti Seiser Alm v Južnom Tirolsku, kde ho čakalo množstvo snehu a zimné teploty, to všetko navyše v nadmorskej výške 2 000 metrov.

Južné Tirolsko nebolo zvolené len kvôli náročným podmienkam. Tamojšia administratíva už dlhší čas hľadá spôsoby ako sa presunúť k verejnej mobilite bez emisií. Praktický test 18-metrového kĺbového elektrického autobusu mal demonštrovať, že elektromobilita je skvelým riešením aj pre segment verejnej dopravy.

Autobus eCitaro G sa používal na linke prevádzkovanej spoločnosťou Silbernagl medzi lokalitami Compatsch (1 850 metrov nad morom) a Saltria (1 680 metrov nad morom) v oblasti Seiser Alm, najväčšej uzavretej náhornej plošine v Európe v juhotirolských Dolomitoch v Taliansku.

Ohlasy vyzerajú pozitívne a spoločnosť Silbernagel nadobudla presvedčenie, že v nasledujúcich rokoch bude elektrické autobusy môcť integrovať do svojho autobusového autoparku. Ten pozostáva z približne 70 zájazdových a linkových autobusov, od kompaktných minibusov až po dvojpodlažné autobusy, takmer výlučne značiek Mercedes-Benz a Setra. Preto je celkom prirodzené, že spoločnosť pre test siahla po modely práve zo stajne nemeckej automobilky.

Tirolsko však nie je jedinou oblasťou, ktorá prejavila záujem o využívanie elektrických autobusov. Ako informujú portály Magyarbusz.info a GreenCarCongress, autobus Mercedes-Benz eCitaro G by svoje využitie mohol nájsť aj v Poľsku a Maďarsku.

Mestské zastupiteľstvo vo Vroclave už objednalo 11 kusov, ktoré chce do mestskej prepravy zaradiť koncom roka 2023. Maďarské mesto Budakeszi si zase na schopnosti elektrického autobusu posvietilo počas júnovej testovacej prevádzky. Aj v tomto prípade ide o jednu z ciest ako verejnú dopravu posunúť do ekologickejšej roviny.

Náš tip
Scania nám ukázala elektrický autobus Citywide, previezli nás v okolí Bratislavy
4. júla 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+