MojElektromobil

Mercedes-Benz hlási vylepšenia v sérii modelov CLA kupé a CLA Shooting Brake. Konkrétne spomína nový tvar predného nárazníka, prepracovanú maska chladiča so vzorom hviezd a nový zadný difúzor, ktoré majú podčiarkovať športový charakter vozidla. Súčasne treba spomenúť modernizovanú grafiku vysokovýkonných svetlometov s LED, ktoré sú prvýkrát súčasťou sériovej výbavy, ako aj zadné svietidlá s LED.

Rozšírená bola aj rozsah ponuky v oblasti individualizácie. Ide o nové farby lakov hypermodrá (exkluzívne pre modely CLA) a spektrálna modrá, ako aj tri ďalšie dizajny diskov s rozmermi do 19 palcov. Výrazným prvkom výbavy interiéru je voľne stojaca dvojitá obrazovka. Sériovo zahŕňa jeden 7-palcový a jeden 10,25-palcový displej. Na želanie sú k dispozícii dva 10,25-palcové širokouhlé displeje.

Foto: Mercedes-Benz

Vyhrievaný volant a nové farby

Volant súčasnej generácie je štandardne potiahnutý kožou napa. Multifunkčný športový volant môže byť alternatívne potiahnutý aj imitáciou kože ARTICO. Vzhľad interiéru ďalej vylepšujú nové ozdobné prvky so vzhľadom tmavých uhlíkových vlákien, z hnedého lipového dreva s otvorenými pórmi alebo z hnedého mikrovlákna MICROCUT (len línia výbavy AMG Line). Pre líniu výbavy AMG Line je prvýkrát k dispozícii aj vyhrievaný veniec volantu.

Súčasťou nového štandardu vo vozidlách CLA kupé a CLA Shooting Brake sú aj komfortné sedadlá. Vozidlá sú štandardne vybavené kombináciou imitácia kože ARTICO a trojrozmerne štrukturovanej čiernej látky. Na želanie sú k dispozícii aj v sivozelenej farbe.

Variant výbavy Progressive ponúka tri farby interiéru: čiernu, béžovú macchiato a šalviová sivá. V línii výbavy AMG Line sú sériovo dodávané poťahy sedadiel z kombinácie imitácie kože ARTICO/mikrovlákna MICROCUT teraz k dispozícii aj vo farbe hnedá Bahia.

Pre líniu výbavy AMG Line je dostupných celkom päť farieb čalúnenia: čierna, hnedá Bahia, šalviová sivá , titánová sivá Pearl/čierna a prvýkrát aj červená paprika/čierna.

Foto: Mercedes-Benz

Upravená základná výbava

Ďalšia úprava sériovej výbavy zo strany Mercedes-Benz sa prejavila v základnej výbave, ktorá okrem okrem koženého volantu a predných svetlometov s LED zahŕňa aj asistenta diaľkového svetla, cúvaciu kameru a balík USB. Od variantu výbavy Progressive zákazníci získajú navyše parkovací balík a balík zrkadiel, pre model CLA Shooting Brake aj zadné výklopné dvere Easy Pack.

Všeobecné vylepšenia sa týkajú aj modelov CLA kupé a CLA Shooting Brake s hybridným pohonom dobíjateľným zo siete, teda plug-in hybridov Mercedes‑Benz CLA 250 e kupé a Mercedes-Benz CLA 250 e Shooting Brake.

Systém MBUX najnovšej generácie

Modely CLA kupé a CLA Shooting Brake sú vybavené najnovšou generáciou systému MBUX s novonavrhnutými štýlmi zobrazenia: štýl Klasický poskytuje všetky dôležité informácie pre vodiča, štýl Športový zaujme dynamickým otáčkomerom a štýl Decentný sa obmedzuje len na ten najpodstatnejší obsah.

Tri režimy (Navigácia, Asistenčné služby, Servis) a sedem farebných svetov umožňujú individuálne nastavenie združeného prístroja a centrálneho displeja úplne podľa vlastného želania a aktuálnej situácie. Centrálny displej ponúka všetky doterajšie funkcie ako navigácia, médiá, telefón, vozidlo atď., a ako dotykový displej umožňuje komfortné ovládanie.

Novinkou je možnosť bezdrôtového prepojenia s chytrými telefónmi prostredníctvom platformy Apple CarPlay alebo Android Auto. Ďalšiu možnosť konektivity vozidiel CLA kupé a CLA Shooting Brake predstavuje prídavná prípojka USB-C so zvýšeným nabíjacím výkonom. Všetky prípojky USB sú teraz osvetlené. V ponuke je aj voliteľne dodávaný obklopujúci ozvučovací systém Burmester s Dolby Atmos.

Nové modely CLA sa zlepšili aj v oblasti bezpečnostných asistenčných systémov. Napríklad po vylepšení balíka asistenčných systémov pre vodiča je ovládanie asistenta udržiavania v jazdnom pruhu výrazne komfortnejšie vďaka využívaniu aktívnej regulácie riadenia. Nová generácia parkovacieho balíka pomáha pri zaparkovaní v pozdĺžnom smere a pri parkovaní s podporou kamery ponúka 360-stupňovú vizualizáciu prostredníctvom 3D obrazu.

Foto: Mercedes-Benz

Vyšší výkon a lepší dojazd

Ako špecifické úpravy sa spomína vylepšenie vysokovoltového akumulátora, ktorý má mať vyšší využiteľný obsah energie, čo vedie k zvýšeniu elektrického dojazdu. V prípade Mercedes‑Benz CLA 250 e kupé je dojazd podľa metodiky WLTP uvádzaný v rozsahu 71 až 82 km. Pri CLA 250 e Shooting Brake je to 68 až 80 km. Výkon elektromotora bol zvýšený o 5 kW a výkon hnacieho ústrojenstva dosahuje teraz 80 kW.

Na strane nabíjania sú naďalej k dispozícii tri možnosti: popri štandardnom výkone 3,7 kW možno akumulátor nabíjať aj striedavým prúdom s výkonom do 11 kW namiesto doterajšieho výkonu 7,4 kW. Nové modely CLA naďalej ponúkajú aj možnosť nabíjania akumulátora jednosmerným prúdom s výkonom do 22 kW. Nabíjanie jednosmerným prúdom z 10 % na 80 % trvá približne 25 minút.

CLA 250 e kupé CLA 250 e Shooting Brake
Zdvihový objem cm³ 1 332 1 332
Menovitý výkon zážihového motora kW/k 120/163 120/163
pri ot./min 5 500 5 500
Menovitý krútiaci moment, zážihový motor Nm 270 270
Menovitý výkon elektromotora kW/k 80/109 80/109
Menovitý krútiaci moment elektromotora Nm 300 300
Systémový výkon kW/k 160/218 160/218
Systémový krútiaci moment Nm 450 450
Menovitá kapacita akumulátora kWh 15.6 15.6
Kombinovaná spotreba paliva, vážená (WLTP, predbežne) l/100 km 1,1 – 0,8 1,1 – 0,8
Kombinované emisie CO2, vážené (WLTP, predbežne) g/km 24 – 18 26 – 19
Kombinovaná spotreba elektriny, vážená (WLTP, predbežne) kWh/100 km 16,9 – 14,9 17,2 – 15,1
Elektrický dojazd (EAER) (WLTP, predbežne) km 71 – 82 68 – 80
Zrýchlenie z 0 na 100 km/h s 7.6 7.7
Maximálna rýchlosť km/h 229 226
14. februára 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+