MojElektromobil

Nestáva sa často, že by elektromobil mal vyšší hrubý výkon, ako hocijaké iné športové auto so spaľovacím motorom. Spoločnosť Mean Metal Motors však sľubuje, že ich super model s elektromotorom bude skutočnou beštiou. Reč je o novom Azani.

Azani je extrémne výkonný športiak. Predčí aj svojich spaľovacích súperov

Indická automobilka má priniesť elektromobil s pomenovaním Azani a údajne nulovými emisiami. O výdrž sa bude starať zostava 120 kWh batérií. Tá bude napájať elektromotory, ktoré ponúknu kombinovaný výkon až neuveriteľných 1000 koní.

Pre porovnanie spomenieme, že najvýkonnejšie auto značky Pagani, Huayra R z roku 2021, je poháňané 6-litrovým motorom V-12. Vyznačuje sa výkonom 850 koní. Azani bude teda výkonnejšie, ako samotné Pagani Huayra R 2021. Každé koleso bude mať svoj vlastný motor. Maximálna rýchlosť dosahuje až 354 km/h. Športiak od Pagani pritom dosiahne „len“ 320 km/h.

Mean Metal Motors Azani
Foto: RobbReport.com

Dych nám má vyraziť aj akcelerácia vozidla. Na rýchlosť 100 km/h sa dostanete už za 2,1 sekúnd. Tešiť sa je možné aj na krásny aerodynamický dizajn, doplnený o tie najnovšie technológie.

Takto rýchle auto je z vysokých rýchlostí potrebné aj poriadne zabrzdiť. Uhlíkový brzdový systém je ventilovaný, aby sa zabránilo prehrievaniu.

Mean Metal Motors Azani
Foto: RobbReport.com

Prekvapivý dojazd

Automobil taktiež poteší funkciami s podporou umelej inteligencie. Tieto systémy pozostávajú z viacerých senzorov, umožňujúcich inteligentné núdzové brzdenie, detekciu mŕtveho bodu, adaptívny tempomat, asistenciu pri udržiavaní v jazdnom pruhu a vyhýbanie sa kolíziám. Interiér potom ponúka futuristický displej s rozšírenou realitou a pokročilé sedadlá.

Dojazd elektrického superšportu má dosiahnuť až 523 kilometrov, čo je vzhľadom na zverejnené parametre možno až trochu prekvapivý údaj. V praxi treba počítať s tým, že sľubovaný dojazd bude veľmi závisieť od toho, akým spôsobom bude elektrická beštia jazdiť.

Zatiaľ nie je známe, kedy bude nové Azani dostupné a taktiež nepoznáme ani cenu tohto športového elektromobilu. Spomenieme však, že auto je už možné si zarezervovať cez stránku výrobcu. Sme zvedaví, aké prekvapenia nám táto indická automobilka prinesie v budúcnosti, a či svoj elektrický superšport vôbec dostane do sériovej výroby. 

Náš tip
Chorvátsky elektrický superšport Rimac Nevera šokuje výkonom až 1914 koní
27. septembra 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+