MojElektromobil

Osobné elektrické vozidlá pomaly vidíme všade okolo nás, postupne sa stávajú normálnou súčasťou spoločnosti. Čo ale vidíme pomenej, resp. vôbec, sú napr. nákladiaky a kamióny na elektrický pohon. Hlavným dôvodom je omnoho viac testov a špecifikácií, ktorými takéto vozidlá musia prejsť. Ďalším problémom nastávajú dlhé trate, na ktoré sú určené. Ich výroba je teda o niečo komplikovanejšia. Masová produkcia nákladných elektrických vozidiel sa napriek tomu začína v Európe. Informuje o tom portál electrek.

Prvé elektrické nákladné vozidlá prišli už v minulom roku

Na československom trhu je už istý čas dostupný kamión na elektrický pohon. Ide o model Scania 25 P. Aj napriek špičkovým špecifikáciám, zatiaľ tu ešte nie je nejak značne žiadaný. Začal sa totiž predávať iba relatívne nedávno. Predpokladáme teda, že sa čísla postupom času zlepšia. Každopádne, táto švédska firma bola jedna z prvých, ktoré ponúkli nákladný elektromobil.

Scania 25 P
Scania 25 P | Zdroj: redakcia

Konkurenta mu napríklad robí aj známy gigant v oblasti elektromobilov – Tesla. S modelom Semi totiž ponúkajú nákladné auto, ktoré by na jedno nabitie malo byť schopné prejsť až 500 míľ. Typický teslový futuristický vzhľad mu len dodáva na popularite. Jeho výroba sa už začala, zatiaľ je ale len pár kusov, dostupných iba pre veľké firmy.

Najnovší elektrický nákladiak pochádza z Británie

Britská značka Tevva oznámila nové 7.5 tonové nákladné vozidlo už v roku 2021, začiatkom roka 2023 sa už začne masovo vyrábať pre európsky trh. Model si musel prejsť až 30 testami, vrátane elektrickej bezpečnosti a elektromagnetickej kompatibility. 105 kWh batéria ponúka možnosť prepravy nákladu na jednorazové nabitie do vzdialenosti až 227 kilometrov. 

Tevva londýnska produkčná linka
Tevva londýnska produkčná linka | Zdroj: electrek

90 % nabitie by malo byť možné dosiahnuť za 5 hodín. Nie je to ale všetko, firma si pre nás toho nachystala viac. Neskôr v roku 2023 by malo vyjsť aj nákladné vozidlo na hybridný pohon. Nabiť ho budete môcť elektricky, alebo vodíkom. To by malo trvať navyše ešte tak 10 minút. V prípade plného nabitia oboma typmi energií bude mať vozidlo dojazd až 570 kilometrov.

Náš tip
BMW i Vision Dee: Výnimočný spoločník medzi reálnym a virtuálnym svetom


Už Vám nič neujde!

Prihláste sa na odber noviniek súvisiacich s týmto vozidlom

12. januára 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+