MojElektromobil

Japonská automobilová spoločnosť, spadajúca pod značku Toyota, len v tomto roku spustila predaj svojho prvého čisto elektrického vozidla. Ním sa stal Lexus RZ 450e, ktorý naša redakcia už aj odskúšala. V snahe vyrovnať sa konkurenčným automobilkách z Európy a Ameriky, sa snažia trhu ponúknuť aj ďalšie elektromobily. Koncom októbra predstavili dva nové modely, nazvané LF-ZC a LF-ZL. LF v tomto prípade označuje Lexus Future, čo odkazuje aj na futuristický vzhľad a funkcie vozidla. Informuje o tom internetový portál Forbes.

Dojazd dosahuje nečakané hodnoty

Sedan LF-ZC je poháňaný novou generáciou batérií, ktoré mu poskytnú dojazd až okolo 1000 kilometrov. Spoločnosť tvrdí, že “cieľom je dosiahnuť dvakrát taký dojazd ako u iných batériových elektrických vozidiel.” Lacnejšie varianty s nižšími špecifikáciami samozrejme na toto číslo nedosiahnu. Elektromobil bude dostupný v dvoch konfiguráciách.

Lexus LF-ZC | Zdroj: Forbes

Kúpiť si budete môcť model s jedným motorom a s pohonom iba zadných kolies, alebo s dvoma motormi a s pohonom všetkých kolies. Do výroby sa má dostať niekedy v roku 2026. Druhý predstavený model LF-ZL je futuristickejšie SUV, ktoré je stále v ranom štádiu vývoja. Vyznačuje sa elegantným aerodynamickým dizajnom a priestranným interiérom. Veľa informácií o ňom dostupných zatiaľ nie je.

Rozloženie systémov

Obe autá sú vybavené novým operačným systémom Lexus Arene. Spoločnosť tvrdí, že to bude mať „bezprecedentný vplyv“ na dynamiku jazdy, napodobňovaním jazdných vlastností rôznych typov áut. Umožňuje teda vodičovi prispôsobiť ovládanie podľa jeho štýlu jazdy.

rozloženie riadiacich systémov | Zdroj: Lexus

Tento systém využíva niekoľko digitálnych podložiek na ovládanie hlavných funkcií auta. Tie boli rozmiestnené po prístrojovej doske. Ľavá časť sa používa na ovládacie prvky ako sú bezpečnostné systémy, módy pre asistenciu vodiča a výber režimu jazdy. Audio, klimatizácia a ďalšie funkcie sú umiestnené vpravo.

Náš tip
Obavy z dojazdu elektromobilu? Vodiči ich majú čoraz menej, hovorí prieskum
27. novembra 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+