MojElektromobil

Za nádherného počasia v strede tohtoročného leta sa v sobotu 24. júla uskutočnilo stretnutie majiteľov elektromobilov na Štrbskom plese. Miesto nebolo zvolené náhodne ale s ohľadom na vyváženú vzdialenosť medzi majiteľmi zo západu aj východu Slovenska, čím stretnutie nemalo len regionálny charakter a spoznali sme aj košických členov komunity združujúcej sa na fóre teslaclub.sk.

Svoje hlavné parkovisko s krásnymi výhľadmi poskytol Hotel Panoráma a zároveň niektorí majitelia elektromobilov s menším dojazdom otestovali priamo hotelom vybudovanú ďalšiu AC nabíjaciu stanicu na Štrbskom plese. V príprave je aj DC rýchlonabíjacia stanica.

Po úvodnom pozdravení a zoznámení sa účastníkov, sme sa presunuli na terasu hotela, kde nám hotel poskytol chutné občerstvenie a pitný režim, začo mu ďakujeme. Následne sa už rozbehla plodná debata a výmena skúseností pri pohľadoch na naše zaparkované vozidlá. 

Bolo možné vidieť množstvo modelov elektromobilov rôznych značiek, pestrosť modelov prevažovala nad kvantitou. Najrýchlejším účastníkom bola vkusne upravená Tesla Model 3 Performance,  ďalej pár kórejských Hyundai Kona a tiež pár ich priestrannejších koncernových dvojičiek Kia eNiro a staršia generácia eSoul. Nechýbal ani dlhoročne najefektívnejší elektromobil s najmenšou spotrebou a bazárový tip – prvá generácia Hyundai Ioniq. Novú čisto elektrickú platformu koncernu Volkswagen reprezentovali ID.3 a ID.4 a ponuku VW dopĺňal mestský eUp a jeho klon Škoda Citigo. Francúzsku výrobu sme obzerali na Renault Zoe, Peugeot 2008 ako i novinke Citroen ë-C4. Tiež sme mohli vidieť v Európe oficiálne nepredávanú staršiu generáciu Fiat 500e.

Po prvej časti stretnutia na Štrbskom plese nasledovala spanilá jazda účastníkov zrazu v kolóne cez niekoľko tatranských obcí za záujmu verejnosti, po ktorej sme sa presunuli do Batizoviec, kde nás čakalo prekvapenie v podobe prezentácie veľmi nádejného čínskeho elektromobilu pre Európu Aiways U5 v maximálnej výbave dokonca so slovenskými značkami.

Následne pokračovala debata v priestoroch penziónu a záverom stretnutia sme absolvovali poučnú exkurziu vodnej elektrárne v Gašperovom mlyne s inštalovaným výkonom 84 kW, kde si viacerí na wallboxoch napájaných z tejto čistej elektriny dobili svoje elektromobily.

Starostlivo pripravený zraz vymykajúci sa bežným “parkoviskovým” stretnutiam všetkých účastníkov veľmi milo prekvapil či už prostredím ale aj programom, za čo patrí vďaka jeho organizátorovi a podtatranskému nadšencovi do elektromobility Pavlovi Kopčíkovi z Kežmarku.

23. októbra 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+