MojElektromobil

Crash test nového SUV Kia EV9 ukázal silné aj slabé stránky modelu. Plne elektrické sedemmiestne SUV obdržalo v teste hodnotenie päť hviezdičiek, čo je najvyššie hodnotenie bezpečnosti v testoch Euro NCAP.

Kia EV9 crash test Euro NCAP

Model EV9 bol hodnotený v štyroch kategóriách, pri čom sa mu darilo v každej z nich. Nová Kia dosiahla v oblasti ochrany posádky hodnotenie 84 % za ochranu dospelých cestujúcich a 88 % za ochranu detí.

Hodnotenie 76 % získala za ochranu zraniteľných účastníkov cestnej premávky (cyklisti, chodci) a 83 % v kategórii bezpečnostných asistentov.  Tá hodnotí vozidlo z pohľadu technológií na predchádzanie nehodám. Euro NCAP pochválilo EV9 za to, že priestor pre cestujúcich sa pri čelnom náraze zásadne nedeformoval a poskytol aj ochranu kolien a stehenných kostí v prípade všetkých cestujúcich – bez ohľadu na ich výšku a polohu sedenia.

Kia EV9 crash test
Bočný náraz Kia EV9 | Zdroj: Euro NCAP

V bočnom bariérovom teste získala EV9 maximálny počet bodov a poskytla ochranu všetkých kritických oblastí tela vodiča a cestujúcich. SUV získalo aj za pokročilý systém eCall, ktorý v prípade nehody upozorní záchranné zložky.

Model EV9 dosiahol najlepšie výsledky v ochrane detských pasažierov, pričom vozidlo chránilo všetky kritické oblasti tela figurín predstavujúcich šesť- a desaťročných cestujúcich. Euro NCAP dal do pozornosti flexibilitu airbagov modelu EV9, ako aj jeho inteligentný systém detekcie prítomnosti detí.

Kia EV9 asistenčné systémy

Pri testovaní bezpečnostných asistenčných technológií modelu EV9 organizácia Euro NCAP vyzdvihla výkon systému automatického núdzového brzdenia (AEB) vozidla, ktorý dobre reagoval na iné vozidlá a vo väčšine testovacích scenárov zabránil nárazu.

EuroNCAP vyzdvihol aj ďalšie bezpečnostné funkcie EV9, napríklad asistenta pre udržiavanie vozidla v jazdnom pruhu. Ten jemne koriguje dráhu vozidla ak vybočuje z jazdného pruhu a zasahuje aj v kritických situáciách. Systémy vozidla tiež dobre reagujú v oblasti rozpoznávania dopravných značiek v prípade zmeny rýchlostného limitu. Vodič si môže vybrať, či zvolí funkciu automatického nastavenia obmedzovača rýchlosti.

Vysoké hodnotenie pasívnej bezpečnosti modelu EV9 v crash testoch zabezpečila najmä platforma Electric-Global Modular Platform (E-GMP) a pevná konštrukcia karosérie. Skvelý výsledok v testoch Euro NCAP dosiahol aj Mercedes-Benz EQE SUV, ktorému sa dokonca podarilo dosiahnuť vo všetkých kategóriách minimálne 80 % hodnotenie.

Náš tip
Sú elektromobily naozaj bezpečné? Čo sa stane, ak sa čelne zrazia?
18. decembra 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+