Kamaz Kama-1 je mestský elektromobil z Ruska s dojazdom 250 kilometrov

KamAZ Kama-1 | Zdroj: twitter.com/kamaz_official

Nové elektromobily neprichádzajú iba od veľkých a svetovo známych automobiliek. Vo svete existuje množstvo iných firiem, ktoré sa venujú výrobe áut a postupne sa začínajú zaujímať aj o výrobu elektromobilov. Jedna z nich je aj ruská automobilka Kamaz, ktorá predstavila svoj malý mestský elektromobil Kama-1 s veľmi zaujímavými parametrami. Tie však dopĺňa aj lákavá cena.

Automobilka Kamaz má vo svojom portfóliu najmä nákladné automobily či iné ťažké vozidlá. Najnovšie sa ale rozhodli ísť aj opačným smerom a v spolupráci s Polytechnickou univerzitou Petra Veľkého v Petrohrade pripravili mestský elektromobil Kama-1. Na tomto projekte pracovali spoločne od roku 2018, no len teraz ho predstavili verejnosti. Stalo sa tak na akcii VUZPROMEXPO-2020, píše sa v tlačovej správe na oficiálnej stránke.

Prekvapivo dobré parametre

Karosériou ide o menšie trojdverové auto s miestom pre štyroch pasažierov. Dizajnovo však môže pripomínať napríklad BMW i3, a to predovšetkým pri pohľade zboku. Na tomto elektromobile sú ale najzaujímavejšie parametre. Tými bez problémov konkuruje Volkswagen e-Up! či Škoda Citigo-e iV. Batéria má totiž kapacitu 33 kWh a predpokladaný dojazd je 250 kilometrov, aj keď pravdepodobne ešte nejde o normovanú hodnotu.

Súvisiacie články
KamAZ Kama-1 | Zdroj: twitter.com/kamaz_official

KamAZ Kama-1 skrýva pod kapotou 80 kW motor, vďaka ktorému zvládne zrýchliť z 0 na 100 km/h už za 6,7 sekundy. Maximálna rýchlosť je pritom 150 km/h. Čo ešte viac poteší sú rýchlosti nabíjania. Cez palubnú nabíjačku to auto zvládne za 6 hodín, teda mala by mať výkon 7,4 kW, respektíve 6,6 kW. Podpora pre rýchle DC nabíjanie tu samozrejme nechýba, pričom v tomto prípade sa má batéria dobiť už za 20 minút. To by bolo až o trikrát rýchlejšie ako v prípade spomínaných elektromobilov Škoda Citigo-e iV či Volkswagen e-Up!

Posledným najdôležitejším parametrom je cena. Tú zverejnil web News.ru a začínať by mala na sume 1,2 milióna rubľov, čo je v prepočte iba 13 450 €.

Náš tip
Najlacnejšie elektromobily na Slovensku: Cena vás prekvapí, začínajú na 10 000 eur
Disqus Comments Loading...

Vážení čitatelia a návštevníci portálu MojElektromobil.sk, pre skvalitnenie služieb používame súbory cookies. Prehliadaním tohto webu tak súhlasíte s používaním týchto súborov.