MojElektromobil

Kalifornská energetická komisia poskytla štátnym školám v 26 okresoch Kalifornie celkovo 70 miliónov dolárov (63 mil. eur) na výmenu viac ako 200 dieselových školských autobusov novými, čisto elektrickými autobusmi.

Štúdia publikovaná v Economics of Education Review minulý mesiac ukázala, že výmena dieselových autobusov má pozitívny vplyv na respiračný systém detí.

Nové autobusy ušetria takmer 26 000 kg oxidov dusíka (NOx) a takmer 250 kg jemných pevných častíc (PM2,5) ročne. Predseda energetickej komisie Patty Monahan povedal:

„Školské autobusy sú pre deti ďaleko najbezpečnejší spôsob, ako sa dostať do školy. Autobusy poháňané naftovým motorom však nie sú bezpečné pľúca detí, sú mimoriadne citlivé na znečistené ovzdušie. Elektrické autobusy bez emisií poskytuje deťom a ich rodinám čistejší vzduch a prínos pre verejné zdravie.“

Komisia nekonkretizovala presný počet autobusov. Keby sa však minulo spomínaných 70 miliónov USD na 200 autobusov, znamenalo by to cenu 350 000 USD (312-tisíc EUR) za jeden autobus.

Komisia však odhaduje, že „školy ušetria takmer 120 000 USD za palivo a údržbu na každý autobus v priebehu 20 rokov.“ Cena bude na konci približne rovnaká v porovnaní s dieselovými autobusmi, dôležité sú však zdravotné benefity.

elektricky autobus

Komisia udelila zákazku spoločnosti The Lion Electric Co. Tá už dodala vyše 200 elektrických školských autobusov v Severnej Amerike, pričom Kalifornia dostala väčšinu z nich.

Elektrobusy Lion Electric majú v závislosti od konfigurácie dojazd približne 90 – 150 kilometrov na jedno nabitie.

Školské autobusy sú ideálnou príležitosťou na elektrifikáciu v doprave. Okrem zdravotných prínosov pre žiakov a ich rodiny, školské autobusy majú spravidla krátke, presne stanovené trasy v rovnakom čase každý deň, takže nabíjanie by nikdy nemalo byť problémom.

Privítali by ste elektrické školské autobusy na Slovensku? Napíšte nám názor pod článkom.

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+