MojElektromobil

Spoločnosť Iveco Bus oznamuje, že elektrobus radu e-Way predstavený na výstave Busworld v Bruseli, má rekordnú efektívnosť a dojazd. Pasažiermi plne naložený elektrobus najazdil 527 km v kontrolovaných podmienkach.

Elektrobus s logom Iveco je reálne vyrobený francúzskou spoločnosťou Heuliez, v ktorej má Iveco Bus majetkový podiel. Po cestách už dnes jazdia jej modely Heuliez GX 337 Elec.

Tento dojazd by nebolo možné dosiahnuť v reálnej premávke, aj tak však ide o pozoruhodné číslo.

Testovanie - elektrobus Iveco e-way
Foto: Iveco Bus

527 km s 350 kWh batériou

Test 12-metrovej verzie e-busu Iveco sa konal v Nemecku a nabíjal sa pomalým AC nabíjaním celú noc. Je vybavený batériou NMC (nikel, mangán, kobalt) s kapacitou 350 kWh (výrobca – Forsee Power). Na trh príde aj s možnosťou rýchleho nabíjania cez pantograf. Plne naložený autobus obutý do letných pneumatík jazdil priemernou rýchlosťou 46,6 km/h bez zapnutého kúrenia alebo klimatizácie.

Iveco Bus ďalej vysvetľuje, že test sa uskutočnil za ľahkého dažďa pri vonkajšej teplote od 10 – 15°C a vozidlu na konci testu po prejdení 527 km zostali 4 % batérie.

Testovanie - Elektrobus Iveco e-way
Foto: Iveco Bus

Efektívnosť je prvoradá

Stéphane Espinasse, šéf značky Iveco Bud, uviedol: „Rekord dosiahnutý naším elektrickým autobusom Iveco e-Way je ďalším dôkazom výnimočnej účinnosti tohto vozidla. V auguste jeden z autobusov našich zákazníkov najazdil 416 km na jedno nabitie na pravidelnej linke hromadnej dopravy v nemeckom Hafenlohr.

25. októbra 2019
Zdroj: Sustainable Bus

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+