MojElektromobil

Slovenský výrobca batérií InoBat získal ďalšiu výraznú finančný podporu. Ešte v novembri 2021 sa do slovenskej spoločnosti rozhodol investovať ťažiarensky gigant Rio Tinto, ku ktorému sa čerstvo pridala ďalšia dvojica Amara Raja Batteries a Ideanomics.

Investičná dohoda z Indie

Indický výrobca priemyselných a automobilových batérií, Amara Raja Batteries, chce cez strategické partnerstvo umožniť firme vstup na rastúci európsky trh s batériami, no tiež sprostredkovať expanziu InoBatu na zahraničné trhy.

Medzi jeho zákazníkov patria aj OEM spoločnosti ako Ashok Leyland, Ford India, Honda, či Hyundai. Úvodná investícia poskytne Amara Raja kľúčovú oporu na prosperujúcom európskom trhu s elektrovozidlami.

Spolupráca bude v úvode zameraná na spoločný rozvoj výskumno-vývojových praktík. Dlhodobý plán však zahŕňa aj prienik InoBat technológie i na nové, zahraničné trhy. Pre Amara Raja navyše ide o významný míľnik v stratégii Energia a Mobilita, v rámci ktorej sa spoločnosť zaviazala dodávať na trh zelené technológie.

Pre InoBat ide o strategicky významný krok, najmä vo vzťahu k plánovanej výstavbe gigafabrík na území Európy i globálne. Spolupráca vedúcich spoločností na trhu je kľúčom k rozvoju e-mobility na celom svete, vrátane nových rastúcich trhov.

Pridáva sa aj americká firma Ideanomics

Slovenský InoBat zaujal aj amerického špecialistu pre výrobcov elektrických vozidiel, Ideanomics Mobility, ktorý oznámil veľkú investíciu.

Investícia poputuje primárne do výskumno-vývojového centra a pilotnej batériovej linky InoBat vo Voderadoch. Spoločné aktivity sa zamerajú aj na navrhovanie, vývoj, výrobu a distribúciu batérií na americkom trhu. Zámerom spolupráce je urýchliť rast dcérskych spoločností Ideanomics a ponúknuť výrobnú alternatívu, najmä pre zákazníkov so sídlom v USA a Európe.

Ideanomics Mobility si od strategickej spolupráce sľubuje skutočne veľa. Vníma ju ako potenciál pre splnenie záväzku urobiť z elektromobilov prirodzeného nástupcu tradičnej dopravy. InoBat získa ďalšiu možnosť investovať do výskumu ešte lepších batérii pre cestné a mimocestné elektromobily a zvýšiť kapacitu a možnosti na trhu e-mobility v USA.

Desiatky miliónov na podporu batérií

Investície, ktoré InoBat obdržal v posledných dňoch vo výške desiatkach miliónov EUR od
svetových firiem Rio Tinto, Amara Raja či ČEZ v minulosti, budú použité na rozvoj výskumu
a vývoja batérií, ktorý bude prebiehať v centre vo Voderadoch.

InoBat v súčasnosti vyvíja výskumné a vývojové centrum batérií a výrobnú linku vo Voderadoch. V budove budú R&D laboratóriá na výskum a vývoj, kancelárie aj prototypová linka na výrobu batérií. Budú sa tu nachádzať aj ultrasuché priestory pre batérie a rôzne systémy a technológie zamerané na ochranu životného prostredia, zdravia zamestnancov a bezpečnosť. Centrum by malo byť dokončené do konca roka 2022.

Náš tip
Mýty a fakty o elektromobiloch: Aká je životnosť batérií v elektrických autách?
7. januára 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+