MojElektromobil

Vítame Vás pri prvom článku z nášho nového seriálu „Elektrické prestavby„, ktorý sa venuje automobilom, ktoré boli prestavané na plne elektrický pohon.

Mnohí z nás si isto pamätajú na legendárne Mini, nemenej známej filmovej postavičky Mr. Bean, z rovnomenného seriálu. Ak by sa dnes rozhodli filmári obsadiť takéto staré Mini do scény, ktorá by sa odohrávala v centre niektorej z metropol, mohli by ostať zaskočení. Nízkoemisné či bezemisné zóny by ho nepustili na scénu. Avšak je tu jedno riešenie, a to v podobe plne elektrického vozidla Austin Mini z roku 1989 od spoločnosti Ian Motion.

Francúzsky startup Ian Motion, ktorý vznikol pred necelým rokom, si povedal, že je ekologicky nezmyselné kupovať nové autá, keď tie staršie sú ešte funkčné. Preto prišiel  s myšlienkou akejsi recyklácie. Pri výrobe nového auta sa vyprodukuje 6 až 8 ton CO2, pričom sa plytvá ďalším materiálom.

Ian Motion sa preto rozhodol do starších áut montovať nové elektrické motory a prispôsobiť ich tak súčasným ekologickým trendom. Jeho prvou „obeťou“ sa stalo legendárne Mini, konkrétne model Austin Mini z roku 1989. Aj v jeho prípade veríme v nežnú revolúciu…
 

Koncom roka do sériovej „výroby“

Kompletne zreštaurované a motoricky modernizované Mini sa dostane na trh už koncom tohto roka. Spoločnosť Ian Motion plánuje „prerábať“ 30 až 40 vozidiel ročne. Čo sa týka špecifikácií elektromobilu, zatiaľ je známy len údaj o dojazde, ktorý činí 150 km. Podľa spoločnosti nie možné do tak malej karosérie umiestniť väčšie batérie pre lepší dojazd. Ian Motion každopádne uisťuje, že dynamické vlastnosti vozidla budú lepšie v porovnaní s originálom po všetkých stránkach.

 
Vo vnútri elektrického Mini nájdeme prepracovaný modernizovaný interiér, ktorý však odkazuje na dedičstvo značky. Obloženie prístrojovej dosky je z masívneho dubu a čalúnenie sedačiek z čiernej kože. Spoločnosť zatiaľ nezverejnila cenu svojho automobilového unikátu, pošuškáva sa však cena okolo 40 000 €.

Zdroj: Ian Motion

eautoportal zdielanie

13. mája 2017

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+