MojElektromobil

Hyundai Kona si získala srdcia mnohých fanúšikov. My sme mali možnosť otestovať elektrickú verziu tohto kompaktného SUV a musíme povedať, že v nás zanechal veľmi pozitívny dojem. Páčila sa nám efektívnosť elektromotora a s ňou spojený výborný dojazd na úrovni takmer 500 kilometrov (v meste). To všetko za cenu pod 40 tisíc eur.

Automobilka Hyundai patrí medzi lídrov v elektromobilite, o čom svedčia aj výborné predaje ďalšieho obľúbeného elektromobilu, Hyundai IONIQ. V tomto roku rozšíri automobilka Konu o hybridný model. Okrem elektrickej sú momentálne k dispozícii verzie s benzínovým a aj naftovým motorom. Popri plne elektrickej Kone ide o odpoveď Hyundaiu na čoraz silnejúce volanie európskych zákazníkov po ekologickejších SUV modeloch.

Dostatočný výkon

Nová Kona Hybrid bude vybavená štvorvalcovým benzínovým motorom s objemom 1,6 litra a výkonom 105 koní.  Elektromotor pridá ďalších 43,5 k. Batéria ponúkne kapacitu 1,56 kWh.

Športový mód ponúkne okrem štandardného radenia rýchlostných stupňov aj možnosť radenia pákami pod volantom. Prevodovka je 6-stupňová.

Technológie všade naokolo

Vďaka Blue Link budú môcť majitelia novej Kony odomykať vozidlo aj na diaľku pomocou smartfónov. Blue Link bude pre slovenský trh dostupný od roku 2020. Pre zábavu poslúži dotykový displej s uhlopriečkou 10,25″ a chýba nebude ani podpora Apple CarPlay či Android Auto.

V ponuke bude aj head-up displej, ktorý vodičovi priamo v jeho zornom poli porehľadne a pohodlne zobrazí najdôležitejšie informácie o jazde, vďaka čomu zbytočne nerozptýli koncentráciu vodiča a zvýši tak bezpečnosť jazdy. No a čo by to bolo za nové auto, keby neponúkalo aj bezdrôtové nabíjanie smartfónov pomocou štandardu Qi.

Efektívne jazdenie

Nová Kona Hybrid bude vybavená aj systémom ECO-Driving Assist System (Eco-DAS), ktorý pomáha zlepšovať efektivitu jazdy a tým šetrí pohonné hmoty. Systém analyzuje informácie o jazde z navigačného systému a upozorní vodiča na možnosť spomalenia jazdy, napr. pri blížiacom sa výjazde z diaľnice či križovatke. Táto funkcionalita, ktorá bude dostupná pri aktivovanom ECO móde jazdy, prináša možnosť zníženia spotreby bez zbytočného náhleho brzdenia vozidla. Systém Eco DAS však predikuje aj blížiace sa zmeny na ceste, ktoré môžu mať vplyv na využitie batérií (napr. blížiace sa stúpanie do kopca) a manažuje zapojenie batérie a jej dobíjanie, čím opäť znižuje spotrebu bežného paliva v nádrži a maximalizuje efektívnosť využitia hybridného pohonu v praxi.

Predaj začína ešte tento rok

Od spustenia predaja v októbri 2017 sa v Európe predalo takmer 120 tisíc kusov Hyundai Kona. V roku 2018 pribudla elektrická verzia Kona Electric a ešte v tomto roku sa môžu zákazníci tešiť na hybridnú verziu. O cene zatiaľ informácie nemáme.

Náš tip
TEST Hyundai Kona Electric 64kWh: Dlhý dojazd za rozumnú cenu
5. júna 2019
Zdroj: tlačová správa

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+