MojElektromobil

Hyundai Kona sa vyrába ako automobil s konvenčným pohonom, elektromobil a novinkou je hybridný model. Ten bol predstavený pred niekoľkými dňami a predávať sa bude aj v Európe. Ide o menšie ekologické SUV s efektívnym pohonným ústrojenstvom a charakteristickým dizajnom. Nový je aj interiér a chýbať nebude ani konektivita Bluelink.

Nová Kona je reakciou na záujem európskych zákazníkov o automobily šetrné k životnému prostrediu s karosériou typu SUV. Okrem toho prináša ďalšie vylepšené prvky vybavenia, vrátane konektivity Bluelink, prvky aktívnej bezpečnosti a asistenčné systémy SmartSense. Modernizáciou prešiel aj infotainment.

Hyundai Kona hybrid predstavenie

Prvý model Kona mal premiéru v roku 2017. Minulý rok pribudol elektrický model Kona Electric, ktorý sme už mali možnosť otestovať a zanechal v nás veľmi pozitívne dojmy. Ocenili sme rýchle nabíjanie, zaujímavý dizajn, veľmi dobrú spotrebu a hlavne výborný dojazd. Celkovo sa v Európe predalo už takmer 120-tisíc kusov automobilu Hyndai Kona.

„Hyundai vždy ponúkal široké portfólio pohonných jednotiek a novým modelom Kona Hybrid rozširujeme ponuku SUV šetrných k životnému prostrediu pre európskych zákazníkov,“ povedal Andreas-Christoph Hofmann, člen predstavenstva pre marketing a produkty Hyundai Motor Europe. „Okrem atraktívneho dizajnu a efektívneho hybridného pohonu teraz majú zákazníci k dispozícii aj najmodernejšie funkcie digitálnej konektivity.“

Pohonné ústrojenstvo: benzín a elektromotor

Základom je benzínový štvorvalec 1.6 GDI s priamym vstrekovaním paliva, pracujúci v Atkinsonovom cykle. Jeho výkon je 77 kW (105 koní) a maximálny krútiaci moment 147 Nm. V určitých prevádzkových režimoch (napríklad pri akcelerácii) mu pomáha elektromotor s permanentnými magnetmi a výkonom 32 kW (43,5 k). Poskytuje maximálny krútiaci moment 170 Nm.

Hyundai Kona hybrid predná maska

Elektromotor je napájaný lítiovo-íonovo polymérovou batériou s kapacitou 1,56 kWh a nabíja sa priamo počas jazdy zaťažením spaľovacieho motora a taktiež rekuperáciou pri spomaľovaní a brzdení. Celkový výkon hybridného pohonu je 104 kW (141 koní) a krútiaci moment 265 Nm. Spotreba by sa mohla pohybovať pod úrovňou 5 litrov na 100 km. Pri našom krátkom teste v Amsterdame sme mali na diaľnici priemernú spotrebu 5,5 l/100 km.

Technologické vylepšenia

Nový Hyundai Kona Hybrid môže byť vybavený telematickou funkciou Bluelink, ktorá umožňuje vodičovi na diaľku zamknúť alebo odomknúť vozidlo pomocou aplikácie v smartfóne. Okrem štandardného infotainmentu je za príplatok k dispozícii aj systém Display Audio s farebným dotykovým displejom s uhlopriečkou 7 palcov. Tomu nechýba podpora služieb Android Auto a Apple CarPlay.

Voliteľný navigačný systém AVN (Audio Video Navigation) zobrazuje širokú škálu užitočných informácií na delenom dotykovom displeji s uhlopriečkou 26 cm (10,25 palca) a je vybavený hlasovým ovládaním v šiestich jazykoch*, podporovaným cloudom (*iba spolu s Bluelink). Obrazovka sa dá individualizovať výberom z dvoch zobrazení a editáciou zobrazených nástrojov (widgets) a ikôn.

Nový interiér

Štandardná verzia má čierne látkové poťahy sedadiel s bielymi stehmi, za príplatok si zákazníci môžu objednať čierne kožené poťahy s bielymi lemami alebo čierne kožené poťahy s bielymi stehmi. Osobité farebné vyhotovenie interiéru zahŕňa biele obruby okolo mriežok ventilácie a manžety radiacej páky, lesklé čierne obklady na priťahovačoch dverí a ramenách volantu, ako aj sivý strop kabíny.

Atraktívny exteriér a lak Blue Lagoon

Okrem uvádzacieho farebného odtieňa laku karosérie Blue Lagoon kombinovaného s čiernou strechou majú zákazníci na výber 26 ďalších farebných kombinácií na prispôsobenie vzhľadu vozidla svojmu osobnému štýlu. Na výber sú aj dva nové druhy diskov kolies z ľahkej zliatiny, vyhradených pre model Kona Hybrid, jeden v štandardnom rozmere 16-palcov a druhý v príplatkovom formáte 18-palcov.

Rozšírené bezpečnostné vybavenie

Pre bezpečnú a pohodlnú jazdu má nový Hyundai Kona Hybrid komplex asistenčných a bezpečnostných systémov Hyundai SmartSenseTM, ktorý počas jazdy neustále monitoruje prostredie okolo vozidla a chráni vodiča pred nebezpečenstvom.

Súčasťou sériového vybavenia je výstražný systém Driver Attention Warning upozorňujúci vodiča na únavu, výstražný systém upozorňujúci na neúmyselné opustenie jazdného pruhu Lane Keeping Assist a asistent diaľkových svetiel High Beam Assist.

ECO-Driving: Najmodernejšia technológia na zníženie spotreby paliva

Integrovaná funkcia Coasting Guide analyzuje informácie o priebehu cesty z navigačného systému a upozorňuje vodiča keď je vhodné spomaliť (napríklad pre zmenu smeru, križovatku alebo výjazd z diaľnice). Táto funkcia prispieva k zníženiu spotreby paliva a minimalizuje použitie bŕzd. Funkcia Coasting Guide sa dá aktivovať v režime Eco pri jazde rýchlosťou medzi 40 a 160 km/h.

ECO-DAS ďalej zahŕňa predvídavý systém manažmentu energie (Predictive Energy Management System), ktorý reguluje nabíjanie a vybíjanie batérie pri jazde do kopca a z kopca, aby sa maximálne efektívne využila elektrická energia na pohon. Keď má vozidlo jazdiť do svahu, systém mierne zvýši otáčky spaľovacieho motora, aby sa batéria dobila pred stúpaním. Keď je batéria dostatočne nabitá, Kona Hybrid zvýši výkon elektromotora pri jazde do kopca a spotrebovanú elektrickú energiu opätovne dobije rekuperáciou pri následnej jazde z kopca, čím sa zvyšuje efektivita využívania paliva. 

Hyundai Kona Hybrid zažije slovenskú premiéru na autosalóne v Nitre, ktorý sa bude konať v dňoch 3.10.2019 – 6.10.2019.

30. augusta 2019
Zdroj: Tlačová správa

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+