MojElektromobil

Jedna z najdôležitejších častí každého auta je nepochybne interiér. Ak sa v aute cítite dobre, je to jeden z dôležitých aspektov, ktorý môže zavážiť pri kúpe konkrétneho auta. Inžinieri v automobilke Hyundai sa pri dizajne IONIQ 5 zamerali aj na maximálny komfort počas jazdy s dostatkom priestoru. Veľký dôraz tu však kládli aj na ekologickú stránku.

Rozmery a priestor

Hyundai IONIQ 5 ponúka nový dizajn interiéru, ktorý je postavený na otvorenom priestore s ekologickými materiálmi. Základ pre dostatok priestoru robí nová dedikovaná elektrická platforma E-GMP. Aj vďaka nej má auto enormný rázvor kolies až 3 000 mm, ktorý je kombinovaný s absolútne rovnou podlahou. V interiéri auta tak nebudete musieť zakopávať o stredový tunel, vďaka čomu získate viac priestoru na nohu a aj odloženie vecí. Vozidlo má na dĺžku 4 635 mm, na šírku 1 890 mm a na výšku 1 605 mm. Objem batožinového priestoru je v základe 527 litrov, po zložení zadných sedadiel získate objem takmer 1 587 litrov. K dispozícii je aj predný kufor s objemom 57 litrov pre verziu s pohonom zadných kolies.

Základom je, aby ste sa v interiéri auta cítili ako doma v obývačke. V tomto duchu sa nesie aj názov interiéru – Living Space. Kľúčovým prvkom priestoru vo vnútri auta je stredová konzola, ktorá dostala meno Universal Island. Tú je možné posúvať v rozsahu až 140 mm, čím si dokážete výrazne prispôsobiť priestor vo vnútri auta. Hyundai IONIQ 5 dostáva nové špeciálne predné sedadlá, ktoré sú výnimočné o 30 percent menšou hrúbkou. Obe sedadlá sú plne elektronicky nastaviteľné a takáto úspora opäť prináša viac priestoru. Tentokrát ale najmä pre ľudí sediacich vzadu.

Ekologické materiály a technológie

Určite zaujímavá je ekologická stránka vozidla. Množstvo dotykových plôch v interiéri, a to ako sedadlá, strop, obloženie dverí, podlaha alebo lakťové opierky, využíva materiály, ktoré pochádzajú z trvalo udržateľných zdrojov. Konkrétne ide buď o recyklované PET fľaše, alebo bio PET fľaše, ktoré majú pôvod v rastlinách. Koža je rovnako spracovaná ekologicky, rastlinnými výťažkami a to isté platí aj pre bio laky. Pri výbere farieb karosérie máte na výber z deviatich rôznych variantov, v prípade interiéru sú k dispozícii tri možnosti.

Interiér je pochopiteľne nabitý množstvom technológií a jednou z nich je aj head-up displej s podporou rozšírenej reality, vďaka čomu sa čelné sklo premení na veľkú obrazovku. Na čelnom skle tak vodič uvidí viaceré dôležité informácie, vrátane navigácie alebo rôzne bezpečnostné informácie, napríklad o okolí auta. Vodič vďaka tomu dostáva informácie o niečo rýchlejšie a o to rýchlejšia môže byť aj jeho reakcia. Samotný kokpit a infotainment bude tvoriť dvojica veľkých displejov s vysokým rozlíšením a v modernom dizajne. Poteší prítomnosť 15W bezdrôtovej nabíjačky mobilného telefónu.

V spolupráci s Hyundai Slovensko

30. apríla 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+