MojElektromobil

Spoločnosť Hyperion predstavila svoj prvý vodíkový elektromobil Hyperion XP-1. Za týmto netradičným názvom sa skrýva superšportiak s dojazdom 1635 kilometrov a zrýchlením z 0 na 100 km/h za približne 2,2 sekundy. Ručička tachometra sa zastavuje až na neskutočných 356 kilometroch za hodinu, takže ide o skutočného trhača asfaltu.

Ako informuje portál Motor1, dizajnéri si pri návrhu dávali veľký pozor na to, aby celkovú váhu športového dravca udržali čo najnižšie. Na konštrukciu použili kombináciu titánu a uhlíka. Odviedli pritom skvelú prácu. Pohotovostná hmotnosť Hyperion XP-1 dosahuje len 1248 kilogramov.

CNN dopĺňa, že elektrické motory dodávajú výkon presahujúci 1000 konských síl – okolo 745 kW. Auto sa pýši pohonom všetkých štyroch kolies a naplnenie nádrže je otázkou 3 až 5 minút.

Zaujímavým konštrukčným prvkom elegantného športového auta, ktoré sa ponáša na výtvory z dielne Bugatti, je akási vlna, ktorá je umiestnená za dverami. Vyzerá zaujímavo, no má aj svoju funkčnú podstatu. Jednak ide o prvok, ktorý zlepšuje aerodynamické vlastnosti vozidla, no súčasne ide solárne panely so schopnosťou zmeny orientácie tak, aby sledovali trajektóriu Slnka.

Superšport s vodíkovými článkami sa svojho debutu dočkal po sérií propagačných videí a krátkych náznakov. Ani v tomto prípade však nešlo o úplné predstavenie so všetkým čo k tomu patrí.

Spoločnosť Hyperion sa v hlavnom videu napríklad nevenovala interiéru vozidla, ktorý má byť impozantným miesto plným technológií. Dominovať mu má 98-palcová zahnutá obrazovka s možnosťou bezdotykového ovládania využitím gest.

Veľký problém vodíkových vozidiel predstavuje nedostatočná infraštruktúra. Vodíkové čerpacie stanice jednoducho nie sú rozšíreným javom. Hyperion naznačuje, že tento problém čoskoro vyrieši. Čoskoro má predstaviť plán, ktorý odvetvie vodíkových staníc zmení od základov.

Zaujímavý Hyperion XP-1 sa začne vyrábať v roku 2022. Nateraz sa počíta s výrobným objemom 300 kusov. O predajnej cene zatiaľ nepadlo ani slovo.

17. augusta 2020

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+