MojElektromobil

Tomu sa hovorí oddaný fanúšik elektromobility! Pán Horák z Prahy pomáha hotelom a reštauráciam v Čechách a na Slovensku stavať nabíjačky pre elektromobily. On sám pritom elektromobil nevlastní.

Prakticky zadarmo

Program Tesla Destination Charging umožňuje hotelom, reštauráciam, nákupným centrám a ďalším verejným prevádzkam požiadať o tzv. Wallboxy. Po schválení žiadosti ich Tesla dodá prakticky zadarmo, prevádzka si zabezpečí iba ich inštaláciu elektrikárom.

Okrem nabíjačiek vyhradených pre Tesly je možné získať aj univerzálne nabíjačky pre elektromobily všetkých značiek. Takéto Wallboxy vyzerajú rovnako, líšia sa iba v konfigurácii. Tesla preto spolu s nimi dodáva aj tabuľky na ich správne označenie. Červené tabuľky označujú nabíjačky vyhradené pre Tesly, biele tabuľky označujú nabíjačky pre všetky elektromobily.

Proces žiadosti o zaradenie do Destination Charging programu nemusí byť pre nezainteresovaných do problematiky elektromobility úplne jednoduchý. Práve tu ponúka pomoc pán Horák, ktorý má kontakty aj priamo v Tesle. Vďaka jeho bezplatnej pomoci dokáže celý proces dotiahnuť do úspešného konca.

Na začiatku ho vysmiali

„Začalo to naprosto nezištně, sami nevlastníme žádné hybridní ani elektro vozidlo, ale byl jsem vždy a stále jsem naprosto fascinován, když kolem projelo, v tichosti, bez kouře. Když jsem pak měl možnost svézt se v elektrickém e-Golfu, ticho v kabině mě naprosto dostalo.“

Po niekoľkých mesiacoch po tejto skúsenosti sedel s jeho bratom, prevádzkovateľom športového centra v Ústí nad Labem, a rozoberali možnosti zlepšenia služieb pre ich zákazníkov. Keď mu spomenul možnosť vybavenia parkoviska nabíjačkami pre elektromobily, spočiatku ho vysmial, a žiadal ho aby radšej vymyslel niečo, čo im pritiahne zákazníkov. Nakoniec ako priaznivec nových technológii súhlasil.

„Pokud Vás Tesla do programu pozve, splníte-li jejich požadavky, samotné wall-boxy dostanete de facto zadarmo, řekl jsem si, zkusíme to, protože vodíkovou plnící stanici asi těžko v dohledné době přimontujeme na zeď našeho sportovního centra,“ usmieva sa pán Horák.

Zaujímavé bolo, že akonáhle sa objavili nabíjačky v mapách, prišiel hneď nasledujúci deň prvý klient s elektroautom. Síce nie s Teslou, ale túto možnosť nabíjania si veľmi pochvaloval a pridal veľmi pekné hodnotenie centra na webové stránky.

„Jiný klient, tentokrát s Teslou Model S, který k nám nikdy předtím nejezdil si přijel tuto skutečnost, kterou mu jeho mapa v Tesle ukázala, osobně ověřit. Když zjistil, že navíc wall-box je nastaven dokonce na nabíjení až 17 kW, při druhé návštěvě využil i ostatní služby našeho centra, při další návštěvě už vzal členy rodiny, což jsem musel uznat, že to asi nějaký smysl mělo, a že to snad v budoucnu bude přínosem nejen pro elektromobilisty, ale i pro naše centrum, o kterém se tímto dozvěděla „jiná“ klientela,“ uzatvára pán Horák.

Desiatky nových lokalít

Odvtedy pán Horák pomáha aj ďalším záujemcom. Začal šíriť osvetu o elektromobilite, a vysvetloval zmysel budovania nabíjačiek. Výsledky sa dostavili pomerne rýchlo. Dôkazom sú desiatky už nainštalovaných lokalít v Českej a Slovenskej Republike, pričom ďalšie lokality na inštaláciu čakajú.

Tesla schválila celkom k dnešnému dňu 57 miest v ČR a 26 miest v SR. Z toho v prevádzke ich je už 55: 45 v ČR a 10 na Slovensku.
„První schválenou a i nainstalovanou lokalitou byla Zbojnická koliba v Oravské Jasenici (https://www.zbojnickakoliba.eu) a to především vzhledem k úsilí pána Svrčeka, který je taková má prodloužená ruka na Slovensku, jež majiteli Zbojnické koliby vše vysvětlil a motivoval k tomu jeho zaměstnance, aby tomu šli, jak tzv „na proti“. Jakmile nabíječky v srpnu přišly do hotelu, během pár dní byly instalovány a Zbojnická koliba se záhy objevila na webu Tesly a v navigacích. Teď nejsou tři dny, aby u nich elektrovozidlo nezastavilo, jak říká jejich marketingový ředitel, alespoň na oběd, ale nabízejí jak velmi pěkné ubytování v novém hotelu, tak i služby v jejich SPA & wellness.“
Pokračovalo to reštauráciou Retro car burger v Prešove (http://amerikadoma.sk), ktorého majiteľ je veľký nadšenec elektromobility a rozhodne odporúčame zastaviť sa na buger a „hodiť reč“ s majiteľom.
„Dále W hotel (https://www.whotel.sk) u Bratislavy, majitel je též velký nadšenec, nabíječku už měli, ale když přišla možnost získat nabíječku od Tesly, neváhali a nyní už mají nabíječku v provozu. Následoval Sudopark – drevená dedina (http://www.sudopark.sk), potom hotely NH Bratislava Gate One, Danubia Gate, Premium Business hotel, všechny v Bratislavě; Eco-friendly hotel Dahlia, Cassovar Business Center, Business Center Tesla 2 v Košicích; hotel Galileo a Koliba Goral na Donovalech. Dále hotel Tri Studničky, hotel Holiday Village Tatralandia, Galeria hotel Thermal Bešeňová, Zuckmann Villa, Relax hotel Sojka, Villa Betula, Apartmány Čerešňový sad, hotel Metropol (Spišská Nová Ves), hotel Zátoka (Senec), Wellness hotel Panorama v Trenčianských Teplicích, Agro Complex Apartments v Nitře, penzion Kalvin, penzion Zet, Grandhotel Starý Smokovec, hotel FIS a dokonce se podařilo přesvědčit Teslu i k prodejně elektrokol Epohon ve Velké Lomnici.“

Spolupráca s asociáciou

Pán Horák so svojim slovenským spolupracovníkom pánom Svrčekom spolupracujú aj s Asociáciou hotelov a reštaurácii Slovenska. Vďaka tomu dokážu osloviť aj priamo majiteľov hotelov či reštaurácii.

Viacero hotelov si v dobrej viere a v nevedomosti samo objedná nabíjací stojan pre elektromobily od externého dodávateľa. Ten mu dodá a nainštaluje častokrát nevyhovujúcu nabíjačku, s nízkym výkonom, či bez kábla, za čo si vyfakturuje od 3 000 do 6 000 eur. Pritom rovnakú službu urobí aj obyčajná kombinovaná zásuvka 230V + 400V 16A 5p za 20 eur.

Lepším aj elegantnejším riešením sú už spomínané Wallboxy v rámci programu Tesla Destination Charging. Aj po započítaní nákladov na ich inštaláciu hovoríme o jednorázových nákladoch na úrovni pár desiatok či stoviek eur, čo je neporovnateľne menej v porovnaní s externými dodávateľmi.

Podmienky si určuje prevádzka

To, komu hotel, rešturácia či nákupné centrum umožní na svojich nabíjačkách nabíjať, je čisto v ich vlastnom rozhodnutí. Musia však o tom informovať v žiadosti. Niektoré hotely majú nabíjačky iba pre ubytovaných hostí či hostí reštaurácie, iní ich berú ako spôsob svojej propagácie. To že má hotel k dispozícii nabíjanie sa totiž zobrazí v mapách nabíjačiek elektromobilov; v prípade účasti v programe Tesla Destination Charging aj priamo vo vozidlách tejto prémiovej značky. Oslovovať solventných klientov je čím ďalej náročnejšie, za takúto reklamu v mapách však prevádzka neplatí nič. Reálnym nákladom tak bude iba cena elektriny za nabíjanie skutočne získaného zákazníka. Náklady na elektrickú energiu počas hodinového nabíjania hosťa reštaurácie sú približne na úrovni 1 – 2 eur (v závislosti od výkonu palubnej nabíjačky). Náklady na nabíjanie hosťa hotela počas 7-dňového pobytu sú na úrovni približne 5 – 20 eur.

Ako postupovať

Ak vlastníte hotel, reštauráciu, či inú prevádzku, v ktorej by chceli zákazníkom umožniť nabíjanie, spojte sa s pánom Horákom alebo priamo s jeho slovenským „kolegom“ pánom Svrčekom, ktorí vám pomôžu s vašou žiadosťou (on-line, bez potreby cestovať, zasielať poštou a pod.) a jej úspešným zaslaním do spoločnosti Tesla.

Pán Svrček (SK) – tel.: +421 905 661 774

Pán Horák (CZ) – tel.: +420 607 908 293, tesla@clavis-qs.com

Na zaslanie prihlášky budete potrebovať nasledovné údaje: Meno, Priezvisko, Funkcia žiadateľa, Telefón, E-mail, Meno hotela / reštaurácie / kaviarne / prevádzky, Ulica, Mesto, PSČ.

Každý, kto má záujem riešiť nabíjačky priamo, môže so spoločnosťou Tesla komunikovať samostatne, hore uvedené kontakty vám však vedia poradiť s celkovým procesom – od zasielania žiadosti až po inštaláciu nabíjacieho zariadenia. Táto pomoc je bezplatná. V prípade otázok je možné ich priamo kontaktovať a opýtať sa na ich skúsenosť. Rozhodnutie samotnej spoločnosti Tesla k schváleniu lokality nie je možné ovplyvniť.

Pomôcť môžete aj vy

Aj v prípade, ak podobnú prevádzku nevlastníte, môžete pomôcť. Keď budete na dovolenke v hoteli či na obede v reštaurácii, kde by sa nabíjačky hodili, stačí im spomenúť možnosť získania nabíjačiek zadarmo cez program Tesla Destination Charging, a odporučiť im tento náš článok s jednoduchým linkom MojElektromobil.sk/hotel . Nezabudnite sa nám tým následne pochváliť v diskusii pod článkom, na Facebooku, alebo cez kontaktný formulár. Ak dôjde k úspešnému dotiahnutiu do konca, radi vám za pomoc v rozvoji elektromobility venujeme malý redakčný darček!

30. decembra 2018

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+