MojElektromobil

V EÚ čelia svetové automobilky prísnym emisným limitom. Všetky už majú ponuku elektrifikovaných vozidiel, no niektorí výrobcovia to jednoducho nestíhajú. Japonská Honda si do svojej flotily preto zaráta elektromobily Tesla.

Honda sa tak pripojí k fondu emisných kreditov Tesly. V ňom už je od októbra minulého roka aj koncern FCA, ktorý za zaradenie Tesiel do svojej flotily musel zaplatiť stovky miliónov eur v rámci viacročného kontraktu. Napriek tomu, že Honda predala v západnej Európe už vyše tisíc elektromobilov Honda E (prečítajte si náš test), na splnenie emisných štandardov jej to nestačí. Vyplýva to z prieskumu Schmidt Automotive Research, ktorý cituje oficiálne údaje Európskej komisie.

honda e
Honda E pod Oravským hradom

Koncern FCA v tomto roku začal tlačiť na plug-in hybridné modely Jeep Renegade a Compass (1 200 kusov v 3.kvartáli 2020) a tiež predáva elektromobil Fiat 500e. Na splnenie limitov fleetových emisií to ale výrobcovi nestačí. Spoločný fond emisných kreditov vytvorili aj koncerny VW a čínsky MG/SAIC, Ford a Volvo a Toyota predĺžila svoj spoločný fond s Mazdou.

Tesla bude tlačiť na čo najvyššie množstvá dodaných vozidiel do Európy v 4.kartáli, keďže jej cieľ je tento rok dodať až pol milióna vozidiel. Okrem americkej fabriky jej v tom pomôže aj tá čínska, ktorá pred pár dňami začala exportovať vozidlá na náš kontinent. V 1.-3. kvartáli Tesla dodala v Európe o 16% viac vozidiel ako v tom istom období minulého roka. Tesla má agresívne plány rastu výroby a to znamená, že v budúcnosti môže mať stále vyššie emisné kredity v EÚ a môže na nich ešte viac zarábať.

Tesla Model 3 Čína
Tesly Model 3 v Číne – export do Európy (Foto: Twitter/@teslacn)
3. novembra 2020

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+