MojElektromobil

Koncept automobilov sa neustále vyvíja a prispôsobuje sa požiadavkám doby. Vďaka tomu sa neustále vylepšuje aj bezpečnosť. Mnohé veci, ktoré niekedy boli možné len vo futuristických románoch, dnes už považujeme sa normálnu súčasť našich životov. Jednou z takých vymožeností je práve head-up displej v aute. V minulosti sme ho mohli vidieť už aj napr. vo Volkswagen ID.4. BMW sa ale teraz stane ďalším výrobcom, ktorý pristúpi na tento trend. Informuje o tom portál motor1.

Nové BMW i VISION Dee

Firma oznámila nový elektromobil plný inteligentných vychytávok na známej udalosti CES v Las Vegas. Najväčším prekvapením ale nebol samotný špeciálny displej. Model, ktorý BMW predstavilo, dokáže meniť svoje farby. Povrch auta je rozdelený na 240 častí a každá z nich môže byť nastavená na jednu z 32 dostupných farieb.

BMW zmena farieb
BMW zmena farieb | Zdroj: BMW

Ide jednoznačne o doposiaľ nevídanú technológiu, inžinieri z BMW totiž museli vyvinúť kompletne nový spôsob pre zafarbenie zakrivených povrchov. Svoju rolu hrajú taktiež aj nové elektronické ovládacie prvky a procesy rezania laserom. Digitálne svetlá sa zase postarajú o to, aby vaše auto na vás mohlo napríklad zažmurkať. Podľa vyjadrení ide o snahu o prehĺbenie vzťahov medzi človekom a jeho autom. Z toho dôvodu bol uvedený aj digitálne vytvorený avatar, ktorý vás pohltí do virtuálneho sveta.

Žiadne rušivé obrazovky, iba jednoduchý head-up displej

Názov týchto displejov novej generácie je odvodený od toho, že pri jeho využívaní nemusíte skláňať hlavu. Pokiaľ sa v tradičnom aute totiž chcete pozrieť napr. na navigáciu, budete musieť odkloniť zrak z cesty. To samozrejme značí aj istú mieru nebezpečenstva pre posádku vozidla. Vďaka novej technológii to však už robiť nemusíte, všetko budete totiž vidieť priamo pred sebou na čelnom skle.

head-up displej
head-up displej | Zdroj: BMW

Ako môžete vidieť na fotografii vyššie, vyobrazované informácie by nemali zaberať veľa miesta. Stále sú ale dostatočne viditeľné pre všetkých pasažierov. BMW taktiež tvrdí, že ide o jednoznačný začiatok konca akýchkoľvek digitálnych obrazoviek. Ich predpoklad je, že do desiatich rokov by ich úplne mali nahradiť head-up displeje. Na potvrdenie, či sa tak naozaj stane, si musíme teda ešte pár rokov počkať. Tento futuristický model by mal vyjsť na trh v roku 2025.

9. januára 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+