MojElektromobil

Legendárny výrobca motoriek predstavil 5-ročný plán pod názvom The Hardwire. Elektrické motorky Harley-Davidson sa budú vyvíjať a vyrábať v rámci novej divízie.

Elektrické motorky Harley-Davidson

Harley Davidson dnes ponúka elektrickú motorku LiveWire s dojazdom 235 km a výkonom motora 87 kW. Model zrýchli z 0-97 km/h za skvelých 3,5 sekundy. Okrem tohto modelu H-D ponúka aj elektrický skúter. Model LiveWire ste mohli vidieť aj minulý rok na našej akcii Salón elektromobilov 2020 v Košiciach.

Automobilka implementovala opatrenia na interné zníženie nákladov pod názvom The Rewire, ktorý má ušetriť spoločnosti 115 miliónov dolárov ročne. Tieto opatrenia firma ukončila a zaviedla nový 5-ročný strategický plán The Hardwire.

Harley Dadvidson LiveWire
Harley Dadvidson LiveWire (Foto: H-D)

Nová divízia len pre elektro motorky

Pre vývoj elektrických motoriek vzniká samostatná divízia. V rokoch 2018 a 2019 mal Harley-Davidson v pláne vyvinúť a priniesť na trh minimálne 5 modelov elektro motoriek od plnohodnotnej cestnej motorky a športového/okruhového modelu, cez elektrické mopedy až po elektrický motokrosový model. Časový horizont bol vtedy do roku 2022, avšak pandémia tento vývoj spomalila.

H-D investoval aj do dcérskej firmy Serial 1. Ide o startup venujúci sa vývoju elektro motoriek, ktorý funguje popri majoritnom vlastníkovi Harley Davidson. Šéf H-D hovorí, že podporil nový startup pre e-motorky kvôli tomu, aby zabezpečil rýchly rast a agilitu technologického startupu, no zároveň chce poskytovať podporu, expertízu a dohľad väčšej organizácie.

Harley-Davidson elektrický skúter
Harley-Davidson elektrický skúter | Zdroj: Harley-Davidson

Prvký nemcký riaditeľ a H-D v ťažkostiach

Napriek sľubným plánom sa americká legenda stále topí vo finančných problémoch. Za posledný kvartál (Q4 2020) vykázala o 32% nižšie príjmy ako za rovnaké obdobie v predchádzajúcom roku. Vedenie prebral Jochen Zeitz vo funkcii prezidenta a výkonného riaditeľa firmy.

Ide o prvého ne-amerického výkonného riaditeľa za vyše 100 rokov existencie firmy. Zeitz má nemecké korene a preslávil sa záchranou krachujúcej značky športového oblečenia Puma v 90-tych rokoch. Podporuje environmentálne a sociálne udržateľné praktiky  a tiež podporoval vývoj plne elektrických motoriek H-D.

Vyzerá to tak, že H-D už žne prvé výsledky investícií do elektrifikácie. Model LiveWire je najpredávanejšou e-motorkou v USA. Teda, minimálne to tvrdí sám výrobca, nezávislé štatistiky nepoznáme. Podľa portálu Electrek za 5-mesačné obdobie vyrobilo H-D 1 000 e-motoriek LiveWire, čo zodpovedá výrobe 200 kusov mesačne.

18. februára 2021
Zdroj: Tlačová správa

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+