MojElektromobil

Vedci odhadujú, že na celom svete existujú milióny nevyužívaných baní, ktoré môžu byť využívané ako skladisko energie. Hneď ako sa v bani vyčerpá všetka potrebná ruda, ostanú po nich len prázdne diery v podzemí. To by sa však čoskoro mohlo zmeniť, informuje portál NewAtlas.

Podľa najnovších štúdií by sa mohli šachty opustených baní využívať ako zásobárne energie, využívajúce gravitačné batérie. Tie predstavujú systém, v ktorom sa vytvára elektrina pomocou uvoľnenia ťažkého nákladu, čo zabezpečuje jeho pokles.

Elektrina sa tak môže uložiť, a neskôr použiť v čase, kedy budú požiadavky na mestskú sieť privysoké. Systém gravitačných batérií však funguje aj naopak. Ak bude v systéme až priveľa energie, dokáže z neho pomocou záťaže energiu vytiahnuť.

Najznámejším variantom takejto batérievodné elektrárne. Voda sa v nich uvoľňuje z vysokej výšky, čo generuje energiu roztáčaním turbín, Ak je energie až príliš, voda sa naspäť prečerpáva do východiskového bodu.

vytah
Technológia má fungovať na princípe výťahu | Zdroj: FreePik

Vedci z rakúskeho Medzinárodného inštitútu pre analýzu aplikovaných systémov (IIASA), navrhli nový typ gravitačnej batérie. Základnou ideou boli výťahy vo výškových budovách. Tie by mohli používať brzdové systémy na výrobu elektrickej energie, a zároveň znížiť zaťaženie z vyšších poschodí na nižšie.

Dopracovali sa však až k systému podzemného gravitačného skladovania energie (UGES), ktoré funguje s využitím baní. Využívali by sa aj spomínané výťahy, tie by však neboli vo výškových budovách ale v banských šachtách. Podľa potreby by sa výťahmi spúšťali kontajnery s pieskom, ktoré by pri brzdení tvorili elektrickú energiu.

Piesok ako najdôležitejší materiál

Kontajnery by sa potom po vyložení piesku vrátili hore prázdne, čo by ušetrilo energiu na ich vytiahnutie nad povrch. Odložený piesok by sa pri prebytku energie v mestách mohol naspäť vyvážať na povrch, čo by spôsobilo jej spotrebovanie. Na nakladanie a vykladanie by slúžili elektrinou poháňané dopravníkové pásy a sklápače.

newatlas bana system
Návrh systému gravitačného skladovania energie | Zdroj: NewAtlas

Odhaduje sa, že by UGES mohol mať potenciál akumulácie od 7 až do 70 TWh, pričom elektrárne budú umiestnené v krajinách, v ktorých je veľa opustených baní.

„Keď sa baňa zatvorí, prepustí tisíce pracovníkov. UGES by vytvorilo niekoľko voľných pracovných miest, pretože baňa by po zastavení prevádzky poskytovala služby na skladovanie energie. Bane už majú základnú infraštruktúru a napojenie na elektrickú sieť, čo výrazne znižuje náklady a uľahčuje realizáciu zariadení UGES.”

Julian Hunt, autor štúdie o štúdii

Náš tip
Test Cupra Born: Mestská štýlovka so štipkou korenia
17. januára 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+