MojElektromobil

General Motors očakáva, že s predajom elektromobilov sa dostane do miernej ziskovosti už koncom roka 2024. Pre rok 2025 následne predpokladá, že marža na elektrických modeloch sa bude pohybovať “okolo stredu jednociferných hodnôt”, čo by v praxi malo znamenať rozmedzie 4 až 6 %. Na základe vyjadrení finančného riaditeľa Paul Jacobsona o tom informuje napríklad agentúra Reuters.

Na prvý pohľad to môže vyzerať ako ostrý kontrast s vyjadreniami generálnej riaditeľky General Motors, Mary Barra, z polovice tohto roka. Tá totiž uviedla, že elektrické autá nebudú ziskové do konca desaťročia a možno ešte aj dlhšie.

V tomto konkrétnom prípade ale hovorila o segmente elektromobilov, ktoré sa predávajú za 30-tisíc až 40-tisíc dolárov. Zdôvodnila to tým, že náklady na výrobu batérií pre elektromobily sú stále príliš vysoké na výrobu ziskových áut pre masový trh. Finančný riaditeľ potvrdil, že General Motors na výrobe elektrických vozidiel prerába, no čoskoro sa to má zmeniť. V pozadí má byť niekoľko dôvodov.

Solídne základy pre zvyšovanie produkcie

Jedným z tých najhlavnejších je skutočnosť, že koncern “buduje pre budúcnosť”. Za sebou má masívne investície do závodov na výrobu batérií, ako aj do ďalšej potrebnej infraštruktúry a technológií pre elektromobily. Už v najbližšom roku bude ťažiť práve zo skutočnosti, že má vybudované pevné základy pre zvyšovanie výroby.

Jacobson napriek spomínaniu zvyšovania výroby neprezradil aké výrobné ciele si General Motors dáva pre rok 2024. Uviedol len toľko, že v porovnaní s aktuálnym rokom dôjde k “zmysluplnému navýšeniu výroby”.

Ďalšou zo stratégií pre dosiahnutie ziskovosti je úprava pôvodných plánov výroby. Už koncom októbra 2023 sme sa dozvedeli, že General Motors posúva plánovaný termín výroby pre trio svojich elektrických modelov Equinox EV, Silverado EV a GMC Sierra EV. V tejto súvislosti uvádzal, že ide o snahu pre lepšie využitie dostupných prostriedkov v reakcii na vyvíjajúci sa dopyt po elektrických modelov. Posunutie výroby má ochrániť zavedenú cenovú politiku a zvýšiť ziskovosť.

Viac drahších modelov aj vlastné batérie

Počas roka 2024 chce navýšiť výrobu modelov stojacich na platforme Ultium, čo sú typicky drahšie elektromobily s lepšou maržou – GMC Hummer EV and Chevrolet Blazer EV. Naopak znížená bude výroba modelu Chevrolet Bolt. Ten má mimochodom v dohľadnej dobe nahradiť nová generácia postavená taktiež na platforme Ultium, čím má dôjsť k zníženiu výrobných nákladov.

Medzi ďalšie nástroje, ktoré pomôžu k dosiahnutiu ziskovosti na elektromobiloch, je zvyšovanie vlastnej výroby batérií, kde koncern medziročne očakáva úsporu až 4 000 dolárov pri výrobných nákladoch na jedno vozidlo. Značnou pomocou majú byť v neposlednom rade dotácie, respektíve daňové úľavy.

Náš tip
Dotácie pre elektromobily fungujú. Kedy sa dočkáme u nás?
1. decembra 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+