MojElektromobil

Slovenské distribučné spoločnosti už koncom mája 2023 upozorňovali na obrovský nárast záujmu o inštaláciu malých zdrojov na výrobu elektrickej energie, ako aj o ich pripojenie do distribučnej siete. Situácia sa odvtedy ešte viac vyostrila. Ako informuje portál živé.aktuality.sk, záujem o výrobu elektriny zo slnka dnes na Slovensku trhá rekordy.

Distribučné spoločnosti pre portál uviedli, že za obdobie od januára do septembra 2023 pripojili toľko malých zdrojov elektrickej energie ako nikdy predtým. Pre upresnenie, v prípade spomínaných malých zdrojov ide o fotovoltiku pre domácnosti s výkonom do 10,8 kW.

Rekordný záujem

Napríklad Západoslovenská distribučná počas 9-tich mesiacov roka 2023 do distribučnej sústavy pripojila 9 031 malých zdrojov. Za celý rok 2022 to pre porovnanie bolo 3 656 malých zdrojov a v roku 2021 išlo o číslo 1 044.

Stredoslovenská distribučná od januára do septembra 2023 pripojila 4 713 malých zdrojov elektrickej energie. Počas celého roka 2022 pripojila 2 773 malých zdrojov a v roku 2021 to bolo len 376.

Podobný vývoj situácie hlási aj Východoslovenská distribučná. Za 9 mesiacov roka 2023 pripojila 2 770 malých zdrojov, pričom počas celého roka 2022 bolo pripojených 1 108 malých zdrojov a za celý rok 2021 len 276 zdrojov.

Administratívna záťaž aj obchádzanie pravidiel

Záujem má byť skutočne rekordný, čo okrem iného predstavuje aj zvýšenú administratívnu záťaž pre distribučné spoločnosti. To v praxi znamená, že celý proces pre pripojenie zdroja elektrickej energie sa môže mierne predĺžiť, a to aj v prípade, že ako žiadateľ dodržíte potrebný proces.

Portál živé.aktuality.sk ďalej upozorňuje na skutočnosť, že nedodržanie správneho postupu môže celý proces natiahnuť až o niekoľko mesiacov. Napríklad ešte predtým, než sa pustíte do inštalácie solárnych panelov musí predchádzať žiadosť o pripojenie zaslaná do do distribučnej spoločnosti. Až po získaní povolenia sa legálne môže začať s inštaláciou.

Niektorí inštalatéri si to ale majú zjednodušovať – najskôr osadia solárne panely a až potom zasielajú žiadosť o pripojenie. V takom prípade sa situácia môže poriadne skomplikovať. Problémom môže byť taktiež nevyhovujúci stav siete v danej lokalite. Obchádzanie riadneho postupu sa preto môže vypomstiť.

Náš tip
Fotovoltika pre školy a sociálne zariadenia. Pripravených je 150 000 €, toto sú kľúčové podmienky
14. novembra 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+