MojElektromobil

Ford predstavil svoj nový elektromobil Mustang Mach-E 1400, ktorý však nebude pre každého. Najmä teda preto, že nepôjde do predaja, no taktiež by bol na štandardných cestách zbytočný. Ponúkne výkon 1 400 koní, za ktorým bude stáť až sedem elektromotorov.

Síce väčšine áut stačí jeden motor, na trhu nie sú výnimkou elektromobily s dvojicou elektromotorov. Ford ale v tejto oblasti búra všetky limity a do aktuálneho modelu ich dostal až sedem. Tri z nich sú pripojené na prednú nápravu, zvyšné štyri budú produkovať výkon na zadné kolesá. Tento mohutný stroj je výsledkom práce RTR a Ford Performance, ktorí do projektu investovali až 10 tisíc hodín práce.

Všestranný pretekár

Spomínané rozloženie výkonu je možné rôznymi spôsobmi upravovať, vďaka čomu sa Ford Mustang Mach-E 1400 hodí ako na okruhy, tak aj na driftovanie. Už pri prvom pohľade si je možné všimnúť množstvo aerodynamických prvkov, ktoré zásadne zlepšujú jazdné vlastnosti auta. Pri rýchlosti 260 km / h dokážu spoločne vytvoriť prítlak až jednu tonu. Rozmiestnené sú po celej karosérii auta, a to od prednej masky až po zadný spoiler. Firma v oznámení neposkytla veľa detailov ohľadom špecifikácií. Okrem výkony a spomínaného prítlaku odhalila už iba veľkosť batérie a drobné detaily jazdného systému.

Tá má kapacitu 56,8 kWh, čo nie je najmenšia hodnota, no vzhľadom na obrovský výkon nie je možné očakávať veľký dojazd. Lítiové batérie sú vytvorené zmesou mangánu, kobaltu či niklu, vďaka čomu je zabezpečený práve vysoký výkon. Celý batériový systém je navyše poctivo chladení počas nabíjania, čím sa má znižovať potrebný čas medzi jednotlivými jazdami. Samozrejmosťou je systém rekuperácie v spojení s ABS a systémom kontroly stability. Zároveň sú tu prítomné hydraulické brzdy pre driftovanie.

Ford Mustang Mach-E 1400 sa síce nikdy nedostane do predaja, no podľa slov automobilky by sme ho mohli už čoskoro vidieť v rámci pretekov NASCAR. Ak by ste chceli komerčnú verziu vhodnú na klasické cesty, Ford pripravuje Mustang Mach-E, ktorý by mal prísť do predaja ešte koncom tohto roka.

22. júla 2020

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+