MojElektromobil

Na európsky trh sa pomaly dostáva druhý elektromobil od značky Fiat. Po kompaktnom mestskom elektromobile Fiat 500e sme sa tentokrát dočkali elektrického minivanu Fiat E-Ulysse s ôsmimi miestami pre posádku, ktorý bude dostupný aj v čisto úžitkovej verzii E-Scudo. 

Treba povedať, že Ulysse nie je úplnou novinkou. V európskej ponuke Fiatu sa tieto vozidlá so spaľovacím motorom objavovali do roku 2010, kedy boli stiahnuté z predaja. Teraz sa Ulysse po dlhej odmlke opäť vracia, no už v modernej verzii 21. storočia.

Až 330 km dojazd

Fiat E-Ulysse je postavený na podvozkovej platforme EMP2 podobne ako koncernový súrodenci Peugeot e-Expert, Citroen e-Jumpy alebo Opel Zafira-E. Aj v tomto prípade bol ako pohonná jednotka zvolený elektromotor s výkonom 101 kW. Údaje o zrýchlení neboli zverejnené, no vieme, že maximálna rýchlosť sa zastaví na 130 km/h. 

Pri konfigurácii je možné zvoliť batériu s kapacitou 50 kWh alebo 75 kWh, pre maximálny dojazd 330 km, podľa metodiky WLTP. Čo sa týka nabíjania, portál Motor1 uvádza, že v štandardnej výbave bude podporovaný nabíjací výkon 100 kW. Nabitie batérie na 80% má byť otázkou 45 minút.

Na prepravu ľudí, ale aj tovaru

V doplnkovej výbave nechýba ani možnosť siahnuť po panoramatické strešné okno či trojzónová klimatizácia. Fiat E-Ulysse si podľa výrobcu svoje uplatnenie nájde ako bezemisný prepravný prostriedok pre taxi služby, hotely či firmy, ktoré sa vo všeobecnosti zameriavajú na prepravu väčšieho počtu osôb. 

Úžitková verzia E-Scudo zase dobre poslúži na prepravu tovaru či zásielok. Už model E-Ulysse v predĺženej verzii ponúka priestor s objemom 4,9 m3, samozrejme po vyložení sedadiel. Fiat pritom zdôrazňuje, že v ponuke bude široké množstvo konfigurácií, aby sa vyhovelo všetkým požiadavkám zákazníkov.

Foto: Fiat

Fiat zatiaľ nezverejnil oficiálny cenník pre model E-Ulysse, no na základe ponuky ostatných značiek sa očakáva, že sa cena bude pohybovať okolo hranice 40 000€. Do predaja sa má dostať v máji tohto roka.

Náš tip
eFleet Day 2022: Všetko o elektromobilite vo firme pod jednou strechou
4. marca 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+