MojElektromobil

Prinášame vám exkluzívny pohľad na počty evidovaných elektromobilov na Slovensku priamo z evidencie vozidiel. Ide o aktuálny prehľad prihlásených vozidiel s výhradne elektrickým pohonom na začiatku decembra 2018 na Slovensku.

Väčšina štatistík uvádza údaje o vozidlách do zásuvky, ktoré obsahujú okrem čistých elektromobilov (BEV) aj tzv. plug-in hybridné vozidlá (PHEV), ktoré ako palivo môžu používať benzín alebo naftu a doplnkovo jazdia na elektrinu z menšej batérie. V našom prehľade nájdete len čisto elektrické vozidlá (bez plug-in hybridov), očistili sme údaje od tohoto medzičlánku vývoja automobilov.

Prehľad obsahuje vozidlá s prideleným evidenčným číslom, teda aj elektromobily individuálne dovezené zo zahraničia, ktoré sa nevyskytujú v oficiálnych štatistikách predajnosti vydávaných Zväzom automobilového priemyslu podľa údajov importérov. Naopak, prehľad neobsahuje vozidlá u nás predané ale následne vyvezené do zahraničia, ktoré síce figurujú v štatistke predajov, ale na Slovensku už v decembri nemali pridelené evidenčné číslo.

Elektromobily sú evidované v niekoľkých kategóriách:

 

Osobné vozidlá M1

Skoro dve tretiny vozidiel je evidovaných v kategórii osobných vozidiel. Podrobnejší pohľad na túto kategóriu prezradí, že najčastejším elektromobilom na slovenských cestách s podielom vyše 30 % je Nissan, či už v kategórií osobných vozidiel alebo aj celkovo za všetky kategórie s modelmi Leaf a osobná e-NV200. Za ním nasleduje Volkswagen s mestským modelom Up! a niekoľkými Golf-ami. Zaujímavosťou je jeden kus modelu Golf City Stormer z roku 1995 prihláseným u nás v 2016 v okrese Levice. Tretia v poradí Tesla s modelmi S a X má 13% podiel na evidovaných elektromobiloch s počtom 117 kusov, pričom sa nájde aj Tesla Roadster z roku 2010 Novozámockom okrese.

Štvrtý najfrekventovanejší elektromobil na slovenských cestách je BMW i3, táto značka má v evidencii jediný model. Piatym Smart-om jazdiaci vodiči sa rozhodli v rovnomernom pomere medzi tromi modelmi fortwo coupe, fortwo cabrio a forfour. Hyundai vstúpil do predaja elektromobilov svojím modelom Ioniq, ktorý tvorí väčšinu jeho flotily na slovenských cestách, ale nájdu sa v evidencii aj štyri kusy nového čisto elektrického malého SUV Kona so 64kWh baterkou. Sesterská automobilka KIA má jediný model Soul. Prekvapením je Fiat s modelom 500e, ktorý oficiálne tak ako Tesla na Slovensku elektromobily nepredáva, všetky sú individuálne dovezené z USA, napriek tomu predbehol dlho sa predávajúce modely Ion a C-zero od Peugeotu a Citroenu na nižších priečkach.

Na desiatom mieste sa umiestnil Renault s modelom Zoe a jedným Fluence vyrobeným v roku 2013 prihláseným na Slovensku v roku 2016 opäť v Novozámockom okrese. Jedenásty Citroen okrem modelu C-zero má tiež jednu jednokusovku – model Saxo z roku 1997 prihlásený v 2016 v Novomestskom okrese. Dvanásty Mercedes je zastúpený v súčasnosti už nevyrábaným modelom B250e, pochádzajúci so spoločného vývoja s Teslou. Mitsubishi na predposlednej priečke má jednu z trojičiek, že vraj tú najlepšiu a len v počte 2 ks, model i-MiEV a posledný Ford má jediný model Focus Electric z roku 2016.

Malé motocykle L1

Kategória L1e jednostopových vozidiel obsahuje nielen skútre a mopedy do konštrukčnej rýchlosti 45 km/h, ale aj elektrobicykle s pohonom nad 25 km/h.

Okrem dominujúceho výrobcu Akumoto prevažujú čínske značky a aj jedna európska Piaggio s modelom Liberty E-mail. Je registrovaných niekoľko desiatok značiek po jednom až dvoch kusoch, tie sme zaradili medzi ostatné.

 

Ľahké úžitkové vozidlá N1

Medzi úžitkovými vozidlami je výrazná dominancia značky Nissan na prvom mieste s jedným modelom e-NV200, po zarátaní upravených dodávok pod značkou Nissan-Voltia e-NV200 (Maxi) je to 70% všetkých úžitkových vozidiel. Druhé miesto obsadil Citroen s modelmi Berlingo, Jumper a EVC J10.

Na štvrtom a piatom mieste zhodne po 3 registrácie je Piaggio s modelom Porter Electric a Renault s modelom Kangoo Express Z.E.. Nakoniec po jednom kuse je zastúpený Peugeot Partner, TPC ET 20 City a Intermotor.

 

Štvorkolky L7e

Pod touto kategóriou vozidiel, ktorá obsahuje športové alebo úžitkové štvorkolky, sa pri elektrických vozidlách schovávajú malé akumulátorové vozidlá s menšou hmotnosťou a dĺžkou. Výhodou je, že sa môžu riadiť od menej ako 18 rokov, bohužiaľ tým že nie sú testované ako osobné vozidlá, nemusia spĺňať bezpečnostné štandardy pre túto kategóriu.

Väčšina týchto vozidiel je čínskeho pôvodu, značku Zhidou na Slovensko dovážajú dve firmy, ale nájdu sa aj európske značky v minimálnom počte.

 

Autobusy M3

Pri autobusoch má prevahu značka SOR s modelmi EBN 11, BN 10.5, NS 12 a EBN 8 registrovanými v Bratislave a Košiciach. Značku Škoda Perun skúsili v dvoch kusoch v Žiline a jeden kus v Nových Zámkoch. Troliga Bus s modelom Leonis Electric  je registrovaný v Prešove a Poprade.

 

Motocykle L3

Medzi klasickými motocyklami má prvenstvo značka KTM s jedným modelom E-XC. V minimálnych počtoch nasledujú ostatní výrobcovia.

 

Ľahké štvorkolky L6

V tejto kategórii sú len dvaja výrobcovia, Velorxtrike so 7 ks ľahkého vozidla podobajúceho sa na Renault Twizy a 5 ks Estrimo Biro.

Malá trojkolka L2

Aj v tejto kategórii sa nájdu elektrické vozidlá a síce 3 ks Benycargo FL11S a po jednom kuse Velorxtrike Fix Style a Zhejiang Ana1G.

Traktory T2

V tejto kategórii je len jedno elektrické vozidlo ale pre úplnosť prehľadu ho uvádzame. Je ním Polaris Ranger EV E z okresu Piešťany.

Aký máte názor na aktuálny počet elektromobilov u nás? Prekvapil vás počet niektorých z nich? Dajte nám vedieť v diskusii pod článkom.

27. decembra 2018

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+